Schmitt Pált választották köztársasági elnöknek

A várakozásoknak megfelelően az első fordulóban, 263 szavazattal a Magyar Köztársaság elnökévé választották Schmitt Pált. "Nem kívánok a kormányzás törvényalkotási lendületének a gátja lenni" - mondta kortesbeszédében Schmitt. Orbán Viktor fejet hajtva gratulált az augusztus 6-án hivatalba lépő államfőnek.

15.19 - Lezsák Sándor bezárta az ülést, miután minden, az elnökválasztásra meghívott vendéget meginvitált a Vadász-terembe, az ünepélyes fogadásra.

15.05 Az újonnan megválasztott köztársasági elnök beszélni kezdett. Ez nem volt előre meghirdetve.

Gőg, gyűlölség nélkül, békésen, alázattal, szertettel - idézte megválasztása után Szent István király Imre herceghez írt intelmeit megválasztása után Schmitt Pál. - Ezt kérem önöktől is - tette hozzá. A megválasztott államfő a szeretet, az elfogadás erejéről beszélt, ezek alapján kell szerinte a nemzeti közösségünket építeni.

Schmitt Pál, szerint Szent István "atyai, mély, emberi szavai mögött ott van az is, hogy "minden azonos állapotban születik", azonosak a jogok, de a kötelességeink is azonosak. "E gondolatok átszövik ezer éve az alkotmány szövetét".

- Új bor, új tömlőben való - idézett a Bibliából Schmitt PÁl - azzal, hogy "zárjuk le a rendszerváltás utáni kort, szülessen meg az új egységes magyar nemzet".

Klebersberg Kunó egykori kultuszminisztertől azt ídézte, hogy "egymás mellett békével megférő magyarokra van szükség". Aztán visszatért a szent istváni Intelmekhez, mondván, "semmi sem emel fel, csakis az alázat, és semmi sem taszít le, csak a gőg, a gyűlölködés".

Schmitt Pál esküt tesz
Budapest, 2010. június 29. Schmitt Pál, a Fidesz-KDNP államfőjelöltje leteszi esküjét, miután az Országgyűlés 263 igen szavazattal megválasztotta Magyarország rendszerváltozás utáni 4. államfőjének. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Tisztelettel adózott elődeinek, Sólyom Lászlónak, Mádl Ferencnek és Göncz Árpádnak is, akiket meggyőződése szerint a magyar emberek szeretete, tisztelete övez. - Rendkívüli megtiszteleteés, hogy a nyomukba léphetek - hangoztatta Schmitt Pál, s végül a Mindenható segítségét kérte ahhoz, hogy betartsa a törvényeket és az Alkotmányt és hogy be is tartassa.

A Himnusz elhnagzása és a történelmi zászlók kivonulása után Schmitt Pál rövid konzultációra elvonul Sólyom Lászlóval.

15.01 Schmitt Pál fogadta Orbán Viktor gratulációját, aki fejet hajtva köszöntötte a frissen megválasztott köztársasági elnököt. Ezután a pártok és a frakciók vezetői gratuláltak Schmitt Pálnak.

14. 56.  Lezsák Sándor az elnöki emelvényen bejelenti a szavazás végeredményét. 366 képviselő szavazott, Schmitt Pálra 263, Balogh Andrásra 59, 44 szavazat érvénytelen volt. (Ezek szerint valamennyi fideszes és KDNP-s képviselő Scmittre, az összes MSZP-s Baloghra szavazott, a jobbikosok valóban üres szavazólapot adtak le, az LMP-sek pedig távol maradtak a voksolástól.) Magyarország következő köztársasági elnöke Schmitt Pál. A fanfárok és a történelmi zászlók bevonulás után letette az esküt és alá is írta kinevezési okmányát. Ezután a díszpáholyban felkereste a mostani államfőt, Sólyom Lászlót.

14.15 - Csöngetnek a házban, véget ért a negyven perces titkos szavazás. Kezdődik a voksok összeszámolása, ez is negyven percig tart.

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Kattintson a képre, galéria nyílik!

13.55 - A parlamenti folyosókon, a büfében és mindenhol bizakodó fideszeseket látni. Miért ne lenne meg az első fordulóban? - kérdeznek vissza az esélyeket firtatóknak. A kereszténydemokraták munkatársunknak azt mondták, hogy kötelező ugyan a részvétel a titkos szavazáson, de senki nem ellenőrzi, hogy egy-egy honatya hogy szavazott. Aki meg meg akarja mutatni képviselőtársának a a szvazólapot, az megteheti.

13.44 A fideszes képviselők felháborodottan utasítják vissza a szavazt ellenőrzésére vonatkozó kérdésnek még a felvetését is. Az egyik fideszes honatya a büfében azzal hárította munkatársunk érdeklődését, hogy "inkább megkínálom a debrecenimből egy falattal".

Kósa Lajos szerint  meglesz a kétharmad az első fordulóban, hiszen ez a logikus. Az ellenőrzésre annyit mondott: hiszen most is ott állnak az Országgyűlés Fideszes jegyzői a sajtó elől lezárt Duna-parti folyosón, ahol a szavazás zajlik. De ez a hivatali feladatuk - mondta -, a szavazás rendjére ügyelnek, nem a többi képviselő szavazatát ellenőrzik.

13.35 - Az LMP-s képviselők nem vették fel a szavazólapokat, nem is a szavazóurnák felé vették az irányt, hanem a kék társalgóba vonultak, és deklarálták, hogy ha Schmitt Pált választják meg elnöknek, ismét kiesik egy ellensúly. Ez után Kossuth téren részt vettek egy civil flashmobon, melyen egy molinót feszítettek ki "Schmitt is not good" felirattal.

13.34 - Lezsák Sándor ismertette a szavazás szabályait és elrendelte a titkos szavazást. A szavazásra 40 perc áll rendelkezésre a szavazatok összesítése további negyven percet vesz igénybe, így az Országgyűlés 14.45-kor folytatja a munkát és hirdetnek eredményt

13.25 - Schmitt Pál: Csapatember vagyok
 
Nem kívánok a kormányzás törvényalkotási lendületének a gátja lenni, de nem leszek tekintettel arra, hogy melyik párt vonatkozásában kell élnem elnökként alkotmányos felhatalmazással - hangoztatta Schmitt Pál bemutatkozó beszédében. a parlament előtt. Azt ugyanakkor kiemelte, nincs lehetősége az alkotmány-módosítás tekintetében előzetes normakontrollt kérni az Alkotmánybíróságtól. De bízik benne, hogy az új alkotmány képes lesz a demokratikus rendet biztosítani.

Schmitt Pál ezúttal is megismételte, nem ellensúly, hanem a pártpolitikai csatározások feszültségének kiegyensúlyozója szeretne lenni. Az ellensúly az ellenzék feladata - tette hozzá. A legjobbat szeretné kihozni a politikai környezetből, a közjó érdekében. "A köztársasági elnöknek minden pártból a legjobbat kell kihoznia, annak érdekében, hogy választóik megbízását teljesítve hozzájárulhassanak a közjó megvalósulásához " - fogalmazott.

A jelölések esetén a kollektív bölcsességre támaszkodik, a pártokkal való egyeztetésre.

- Tisztában vagyok azzal, hogy az elnöki tisztség pártesemlegességet követel meg, megválasztáson esetén párttagságomról lemondok, de kialakult világnézetemről nem mondok le, azt a nemzet szolgálata, a kereszténység iránti alázat, a humanizmus, a polgári értékrend határozza meg.

Schmitt Pál beszélt arról is, hogy "válságos helyzetben a szolidaritás hidakat képez a különböző emberek között". A magyar társadalom nyitott, emberközeli magatartást vár el az elnöktől, aki megközelíthető, kész a párbeszédre, az együttműködésre - tette hozzá. Arra tapsott kapott, hogy szerinte az elnök feladata az is, hogy " új energiákat vigyen a világ magyarságának, hogy egybefogja a világ magyarságát, ösztönözze őket az anyaországhoz fűződő érzelmi és jogiviszony erősítésére".

A Fidesz-KDNP jelöltje ismét hangsúlyozta, "fontos, hogy az elnök szót értsen a minisztrerelnökkel, az ország közjogi máltóságával, a pártokkal". - Csapatember vagyok, olimpiai bajnoki címemet is mindkétszer csapatban nyertem, készen állok a csapatmunkásra, a nemzeti együttműködés erősítésére - hangoztatta.

Mint mondta, elnöki tevékenysége középpontjában a magyar ember áll, olyan magyar ember, aki magabiztos, van munkája. Olyan magyar emberek, akik együtt képesek sikeres Magyarországot alkotni.

Schmitt Pál esküt tesz
Budapest, 2010. június 29. Schmitt Pál, a Fidesz-KDNP államfőjelöltje leteszi esküjét, miután az Országgyűlés 263 igen szavazattal megválasztotta Magyarország rendszerváltozás utáni 4. államfőjének. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Végül ismét nagy tapsot kapott, amikor elnöki tevékenysége közül kiemelte a magyar nyelv védelmét, és úgy fogalmazott, "nyelvében él a nemzet".

13.15 - Balogh András: Pártatlan elnök lennék

Köszönöm mindazoknak, akik lehetővé tették, hogy szólhatok államfőjelöltként - mondta az MSZP- jelöltje, Balogh András, a T. Ház előtt.

Meggyőződésem és programom szerint pártatlan elnök szeretnék lenni, ez az ország egészének szolgálatát, az alkotmányos rend védelmét jelenti. Olyan alkotmány kell, melynek az ország minden polgára tisztel, és aminek fenntartás nélkül aláveti magát. Az egyéni és kollektív szabadságjogok, a sajtószabadság maradéktalan érvényesülését a legfontosabbnak tartom. A magyar demokráciában honfitársainknak joguk van a megalázottság nélküli életre.

A demokrácia óriási, helyettesíthetetlen érték, de most az egyenlő jogokhoz nem társulnak egynelő feltételek. "A nyugdíjasok egy ledolgozott élet után alig képesek fenntartani magukat" - fogalmazott. A társadalom lelkiismereteként hívná fel köztársasági elnökként a figyelmet ezekre a problémákra. "A teljes fogallakoztatás tekintetében az államfőnek kötelező állást foglalni" - tette hozzá, és tapsot kapott.

Kossuth Lajosra emlékeztetett, mondván a "széthúzás katasztrógfához vezet". - Nemzetünkre most is szüksége van a megbékélésre, a nyugalomra. Állandó feladatomnak tekintem az nemzeti egység erősítése" - hangoztatta Balogh András. "Szörnyű, hogy ma a közbeszédben a vesztes, a lúzer, tárgya. A köztársasági elnöknek a vesztesek mellé kell állnia, az, hogy valaki vesztes, nem szégyen" - tette hozzá.

Schmitt Pál esküt tesz
Budapest, 2010. június 29. Schmitt Pál, a Fidesz-KDNP államfőjelöltje leteszi esküjét, miután az Országgyűlés 263 igen szavazattal megválasztotta Magyarország rendszerváltozás utáni 4. államfőjének. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Szólt a határon túli magyarságról is, s arról, hogy az elnök feladata a magyar érdekek és törekvések megjelenítése a világban. De szólt az uniós lehetőségek kihasználását és az atlanti orientációt is kiemelte. Két elvként említette a határok megváltoztathatatlanságát, s azt, hogy nem kell gyámkodni a határon túli magyarság felett.

Álma: működő demokrácia, esélyegyenlőség,  gyors és fenntartható fejlődés, öntudatos , büszke sikeres emberek, akik mosolygós Magyarországot teremtenek - mondta végül Balogh András.

13.10 - "Persze, hogy az első fordulóban meglesz Schmitt Pálnak a kétharmad" - mondta a folyosón Lamperth Mónika (MSZP), s emlékeztett: 5 évvel ezelőtt Áder János ott állt a szavazófülkéknél. Meg kellett neki mutatni a szavazólapokat, ki hogy szavazott - állította a szocialista politikus. "Mernék nem megszavazni az első fordulóban" - mondták más szocialisták is a fideszesekről.

Az ülést Lezsák Sándor (Fidesz) vezeti. Az ülésterembe érkező Sólyom László nagy tapsot kapott.

13.05 - Már a szólt a csengő a T. Házban, amikor kíséretével Schmitt Pál házelnök a parlamenti folyosón az ülésterem felé vonult, aztán a "patkóban" a helyére ült. Sólyom László köztársasági elnök a díszpáholyából kíséri figyelemmel az eseményt, mellette az MSZP jelöltje, Balogh András. A másik díszpáholyban Orbán Viktor miniszterelnök felesége, Lévai Anikó foglal helyet (a gyerekekkel), mellette Schmitt Páll felesége Makray Katalin és a családtagok.

Így választanak

Sólyom László államfőnek augusztus 5-én éjfélkor lejár a mandátuma. Köztársasági elnök-jelöltet a Fidesz-KDNP frakciószövetség és az MSZP tudott állítani. A két hivatalos jelöltnek, Schmitt Pálnak és Balogh Andrásnak is 10-10 perc áll a rendekezésre a bemutatkozásra a parlamenti ülésen. (Az LMP Sólyom Lászlót, a Jobbik pedig Morvai Krisztinát szerette volna jelölni, de nem volt meg hozzá a minimálisan szükséges 50-50 képviselői aláírásuk.)

A parlament titkos szavazással, az összes képviselő kétharmadának szavazatával választ államfőt, azaz legalább 258 voks szükséges. Nem kérdéses, hogy Schmitt Pál költözhet a Sándor-palotába, hiszen a Fidesz-KDNP frakciószövetségnek összesen 263 képviselője van a T. Házban.  Így akár az első fordulóban megszülethet a döntés.

Lezsák Sándor hirdet eredményt

Az elnökválasztás parlamenti forgatókönyve szerint az állafői posztra "kandidálók" bemutatkozása után, fél 2 rendelik el a titkos szavazást. Az urnákat valamivel két óra után zárják le. Az elnökválasztás eredményhirdetésére a tervek szerint háromnegyed 3-kor kerül sor. Az ülést ezúttal nyilvánvalóan nem Schmitt Pál házelnök vezeti, a pulpituson Lezsák Sándor ül majd, így a nemzeti fórumos parlamenti alelnök jelenti be az elnökválasztás eredményét.

Presztízskérdés az első fordulós siker

Kicsi az esélye, hogy az első fordulóban nem sikerül kétharmaddal megválasztani Schmitt Pált köztársasági elnöknek, "ez Orbán Viktor miniszterelnök számára presztízskérdést jelent" - mondták még tegnap fideszes források munkatársunknak. Kötelező szavazás lesz, ez azt jelenti, hogy mindenkinek részt kell vennie a titkos voksoláson. "S noha vannak fenntartásaik fideszes képviselőknek is Schmitt Pál alkalmasságát illetően, most ezt félreteszik" - ez az általános vélemény fideszesek között.

Sikeres választás esetén Schmitt Pál az eredményhirdetés után ünnepélyesen leteszi a köztársasági elnöki esküt.

Ha az első fordulóban mégsem lenne eredményes, meg kellene ismételni az elnök-jelölési procedúrát a pártoknak délután 4 óráig. Aztán összeülne a Házbizottság, hogy megállapítsa a jelölések érvényességét, és este 6 órakor megsimételnék a választást, a titkos szavazást. Este fél nyolckor hirdetnének eredményt. A második fordulóban már az összes képviselő felének a támogatása, plusz egy szavazat elég az elnök megválasztásához.

Az Alkotmány szerint harmadik fordulót is lehet tartani, a második fordulóhoz hasonló feltételekkel. Elvi lehetőségként - a parlamenti napirend szerint - a harmadik fordulóra holnap kerülne sor. Mivel a Fidesz-KDNP kétharmados többséggel rendelkezik, teljességgel kizárt a harmadik forduló.

Schmitt Pál augusztusig házelnök marad

Noha - megválasztása esetén - Schmitt Pál már ma leteszi az államfői esküt, csak augusztus 6-val lesz köztársasági elnök. Ezért, a tervek szerint a házelnök a pulpituson marad augsztusig, a rendkívüli ülésszakban vezeti a parlamenti üléseket, nyáron pedig ellátja az Országgyűlés elnökének feladatait.

- Ennek nincs semmilyen törvényi akadálya, nem áll fenn összeférhetetlenség, hiszen csak augusztus 6-tól államfő, akkor költözhet a Sándor-palotába  - mondták munkatársunknak parlamenti források.

Schmitt Pál utóda a házelnöki poszton Kövér László, a Fidesz választmányi elnöke lesz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.