Ki akar majd falut vezetni?
Számos veszéllyel jár, ha nem változtatnak az önkormányzati törvény azon passzusán, amelynek értelmében az őszi önkormányzati választásokat követően az 500 főnél kisebb településeken bruttó 149 575 forintra (a helyettes államtitkári fizetés 20 százalékára) esik vissza a polgármesterek illetménye. Az átlagosan 20-40 százalékos bércsökkenés az önkormányzati szövetségek szerint akár azt is eredményezheti, hogy az aprófalvak egy részében nem akad majd jelentkező a posztra.
Zongor Gábor, a TÖOSZ főtitkára szerint az önkormányzati hivatalok karcsúsításakor túl alacsonyra szabták a létszámot Kocsis Zoltán |
Zongor Gábor, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) főtitkára szerint a bércsökkentés kormányzati logikája az volt, hogy az elmúlt időszakban számos közfeladat ellátását állami szervek (például a Klik vagy a járási hivatalok) vették át, így óhatatlanul csökkentek a kis falvak vezetésének terhei.
Zongor úgy véli, az állam által átvett feladatok jó részével a kistelepüléseknek valójában eddig sem volt dolguk – a törpefalvak például nem működtettek önálló iskolát –, ráadásul az önkormányzatok olyan új kötelezettségeket is kaptak, mint a rendvédelem, a kéményseprés vagy a közfoglalkoztatás.
A főtitkár úgy véli, az önkormányzati hivatalok karcsúsításakor túl alacsonyra szabták a létszámot, sőt, a kistelepülések kétharmadán a polgármester – elveszítve az apparátusát – magára maradt. Azzal is számolni kell – teszi hozzá –, hogy a polgármester teendői épp a legkisebb falvakban a legsokrétűbbek: pályázatokat figyel és ír, ő szervezi a közmunkát, ő a gazdája a településüzemeltetésnek.
Erre a feladatra képzett és kommunikatív emberek kellenek, márpedig az alacsony bérezés elriaszthatja a fiatal és tehetséges jelölteket. Zongor szerint a tervezett változtatással komoly bérfeszültségek alakulhatnak ki a falvakban, hiszen akár egy óvodavezető is többet kereshet majd egy polgármesternél.
A TÖOSZ főtitkárát nem lepné meg, ha számos kistelepülésen senki nem vállalkozna a polgármesterségre. A Fidesz pénteken ugyan benyújtotta a parlamentnek az önkormányzati törvény módosításáról szóló előterjesztését, a polgármesteri illetmények kérdése azonban jelenleg nincs napirenden – ezt közölte lapunk érdeklődésére Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke. A TÖOSZ mindenesetre a június 12-ei küldöttgyűlésén a polgármesteri bérezés rendbetételét jelölte meg egyik fő témának – várhatóan kezdeményezni is fogják a kabinetnél az illetményrendszer módosítását.