KGBélát nem védik többé, de maradhat Brüsszelben
Fotó: Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
Az Európai Parlament Jogi Bizottsága hétfőn elfogadta a Kovács Béla ügyében született jelentést, amely a képviselő mentelmi jogának felfüggesztését javasolja a parlamenti plénumnak. Az uniós szakbizottság mindemellett úgy döntött, hogy a jobbikos EP-képviselő tovább végezheti a parlamenti munkáját, és csak jogerős bírósági ítélet esetén lehet gyanúsítottként kezelni, illetve letartóztatni.
Ez azt jelenti, hogy a magyar hatóságok folytathatják a nyomozást, Kovács Béla pedig szabadlábon marad, amíg a megfellebezhetetlen bírósági döntés megszületik. Erre a megszorításra a parlament eljárási szabályzata ad lehetőséget, amely jogilag ugyan nem kötelezi a tagállami szerveket, de – ahogyan egy szakértő fogalmazott – „az a szerencsés, ha ezt betartják". A korlátozással viszonylag gyakran élnek a mentelmi jog megvonásáról döntő képviselők.
Niedermüller Péter, a Demokratikus Koalíció EP-képviselője, aki részt vett a zárt ülésen tartott szavazáson, és az azt megelőző rövid eljárási vitán, azt mondta: a felszólalók közül többen annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a vádhatóság érvei nem elég meggyőzőek, ezért az ügyben körültekintően kell eljárni. Szerinte elbizonytalanította a képviselőket, hogy Polt Péter legfőbb ügyész, akit egy korábbi bizottsági ülésen meghallgattak, az ügy titkosságára hivatkozva nem tudott felvilágosítást adni a részletekről, míg Kovács Béla végig tagadta az ellene felhozott vádakat. Ebben a helyzetben a bizottság nem akarta vállalni a felelősséget, hogy a képviselőt teljességgel kiszolgáltassa a magyar igazságszolgáltatásnak.
A fideszes Szájer József, a jogi bizottság tagja azt hangsúlyozta: örül, hogy a parlamenti eljárás eljutott a végső stádiumba, és végre a bíróság dönthet Kovács Béla ügyében.