Kevésbé drágul a cigaretta
Lapunk úgy tudja: a jövedéki adó mérséklését elfogadta az Emberi Erőforrások Minisztériuma, mert ígéretet kapott a gazdasági tárcától, hogy a módosító javaslatokkal kieső összeget pótolják, azaz mindennek ellenére 55 milliárd forint többletbevételhez juthat 2013-ban az egészségügy.
Szerdán a számvevőszéki bizottság tagjai elé került indítvány szerint a cigaretta jövedéki adója az eredetileg tervezett 13 700 forint helyett 12 500 forint lesz ezer darabonként, és a kiskereskedelmi eladási ár 31 százaléka, de összesen legalább 24 920 forint ezer darabonként. A szivarra, a szivarkára a kiskereskedelmi eladási ár 28,5 százaléka, a finomra vágott fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi eladási ár 52 százaléka, de legalább 14 650 forint helyett 12 460 forint lehet a jövedéki adó kilogrammonként. Az egyéb fogyasztási dohányra a kiskereskedelmi eladási ár 32,5 százaléka, de legalább a 14 650 forint helyett 12 460 forint lehet kilogrammonként a jövedéki adó.
A csökkentett jövedékiadó-emelés viszont a korábban tervezett kétlépcsős bevezetés helyett egyszerre, december elsején lép hatályba. Az eredeti és összességében nagyobb adóbevételt jelentő javaslat 2013. január 1-jétől, illetve 2013. május elsejétől lett volna érvényes. A változások bejelentése azért is különös, mert Rogán Antal fideszes frakcióvezető reggel egy tévéinterjúban még kizárta azt, hogy egy lépésben emelnék a jövedéki adót. Igaz, a számvevőszéki bizottság tagjai is csak a szerdai ülés kezdete előtt öt perccel értesültek az indítványokról.
A csomag részeként gondoskodna a kormányzat arról, hogy a gyógyszergyártókat ne lehessen többszörösen is megadóztatni a különböző gyógyszerpiaci intézkedésekkel. E módosítás része, hogy a piaci szereplők a K+F költségeiket levonhatnák a rájuk kirótt extraadóból. Az egészségügyi államtitkárság eddig küzdött az ellen, hogy az egészségbiztosítási alapból finanszírozza az iparpolitikát, úgy tűnik, ezt a csatát most elvesztették.
Szintén módosító indítvánnyal bővítik a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) jogköreit. A benyújtott javaslattal a GYEMSZI külön engedély nélkül maga dönthet az ágazati vis maior alap fölhasználásáról, azaz a jövőben ebből a keretből saját hatáskörben adhat támogatást az államosított egészségügyi intézményeknek. Az alapban jelenleg néhány milliárd forint van.
Az csak adalék az Orbán-kormány jogalkotási gyakorlatához, hogy az egészségügy többletforráshoz juttatásáról szóló törvényben szabályoznák a köznevelésről szóló törvényt, és pontosítanák az általános forgalmi adóról, az innovációs járulékról, a társasági adóról szóló jogszabályokat is.