Kétszer nem nevezték ki, harmadszorra kirúgták
Már nyolc hónapja nem tud főigazgatót állítani a Emmi a tatabányai kórház élére. Mostanra pedig olyannyira türelmét vesztette, hogy indoklás nélkül egyik napról a másikra felállította az ügyeket immár négy éve vivő főigazgatót, Kovács Józsefet. Az érintett maga sem tudja, hogy Balog Zoltánnál miért most szakadt el a cérna, bár annak már korábban is látta jelét, hogy a miniszter nem vele képzeli a jövőt.
A felmondás körülményeit „abszurd drámaként” idézi Kovács József. Aki, mint meséli, szabadságáról tartott hazafelé, amikor mobiltelefonon Török Krisztina, a GYEMSZI főigazgatója közölte vele: Balog Zoltán miniszter úr indoklás nélküli felmondással élt vele szemben. A munka törvénykönyve szerinti juttatásokra számíthat, azaz háromhavi jövedelemre, és nem gördítenek akadályt elé, ha újra munkába állna valamelyik állami kórházban. Aznap este, a rendes évi kórházbálon, amelyet házigazdaként cerebrált, köszöntő beszédébe beleszőtte a déli telefonbeszélgetés történetét, és ahogyan a leváltott főigazgató lapunknak mondta: illő módon elköszönt munkatársaitól, a kórház kollektívájától. Az eseményen a GYEMSZI-t képviselő hivatali embereket is meglepte a bejelentése.
Kiderült, a kórházat hétfőn egyetlen nap alatt kell átadnia az új megbízott vezetőnek, dr. Lőke János pszichiáter főorvosnak, aki néhány hétre, a március 18-án záruló, újabb kórház-igazgatói pályázat eredményhirdetéséig kapta meg a feladatot.
A tatabányai Szent Borbála kórház főigazgatói posztjára eddig háromszor hirdettek pályázatot, ebből tavaly kettőt eredménytelenek nyilvánítottak, a harmadik pedig március 18-án zárul. Kovács József kétszer pályázott, a legutóbbi viszont elkerülte a figyelmét. Mint mondja: az elsőnél szakmai helyettese nyert volna a MedicalOnline-hoz kiszivárgott lista alapján, de utóbb derült ki, hogy a 62 év felettieket levetették a nyertesek listájáról, a helyettese, Fain András 67 éves volt. Így lett eredménytelen az első forduló. De ha nem így lett volna, mint azt Kovács József a Népszabadságnak mondta, ő akkor is fellebbez a döntés ellen. Vizsgálatot kért a kórházfenntartótól, mert Fain András pályázata és a saját dolgozata több ponton egyezett. Az eset után kérte helyettese nyugdíjazását, ám ekkor behívatták a GYEMSZI-hez és arra kérték, helyezze vissza munkakörébe Fain Andrást. Engedelmeskedett, a vizsgálatot kérő levelére viszont azóta sem válaszoltak. Az eset után a második pályázaton is indult, s miután megint nem hirdettek győztest, egyértelmű volt, hogy a tárca nem vele képzeli el a tatabányai kórház menedzselését a jövőben.
Meglepte, hogy a pályázati győztes kihirdetése előtt egy azonnali megoldást választott az intézményfenntartó és a szakminisztérium. Az elbocsátásáról szóló hétfői MTI-közlemény szerinte minősíthetetlen, az idézett számok nem fedik a kórház valós adatait: nincs annyi ágya, de adóssága sem, mint az abban leírtak. A szöveg pedig olyan színben tünteti fel, mintha az Állami Számvevőszék vizsgálata bármiben elmarasztalta volna, noha ez nem történt meg. „A kórház likviditása valóban romlott, de annak nincs köze a tevékenységemhez” – mondta lapunknak Kovács József. Hozzátette: a kifizetetlen számlák akkor sokasodtak meg, amikor a szaktárca bérintézkedéseinek forrása nem érkezett meg a kórházhoz. Ezzel együtt is a 780 milliós hiányt ötszázmillióra sikerült a konszolidációs támogatásokkal lefaragni. Jelenleg is folyamatban vannak felújítások, uniós támogatással indult projektek. A kórház 2012-es gazdálkodását pedig a GYEMSZI szó nélkül elfogadta, kifogást nem emeltek.
A Népszabadság a történtekről megkérdezte a GYEMSZI-t is, a hivatal azonban nem kívánt kérdéseinkre válaszolni.