Készülnek a sztrájkra a közmédiában

A közmédia öt szakszervezete az újabb csoportos létszámleépítés miatt lényegében bejelentette a sztrájk előkészítését a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezetőjének írt kemény hangú levelében. Ebben a szakszervezetek kezdeményezik az elégséges szolgáltatásokról szóló tárgyalások felújítását, és arra kérik Böröcz István vezérigazgatót, hogy nevezze meg a tárgyalódelegáció tagjait.

Az MTVA vezetősége szerdán tájékoztatta a közmédia központi üzemi tanácsát és a szakszervezeteket a csoportos létszámleépítés tervétől. Az MTVA vezetése az egyeztetésen nem közölte, hogy a televíziós, a rádiós és a hírügynökségi területről hány embert akar elbocsátani. Az azonban elhangzott, hogy 250-260 fő elbocsátását tervezik. 

Ez lesz a harmadik csoportos leépítés az összevont közmédiában. 2011 nyarán és őszén hozzávetőleg 900 embert bocsátottak el, így jelenleg 2300-an dolgoznak az MTVA-nál. Egyes belső hírek szerint a mostani leépítés leginkább a hírügynökségi dolgozókat érintheti. A Magyar Távirati Irodát június 1-jével építették le, a nemzeti hírügynökség az MTV-hez, a Duna TV-hez és a Magyar Rádióhoz hasonlóan 49 fős csontvázintézménnyé zsugorodott össze. Az MTI közel 250 munkatársa két lépcsőben került át az MTVA állományába.

A közmédia öt szakszervezete szombaton nyílt levelet intézett Böröcz Istvánhoz. Ebben megdöbbenésüknek adnak hangot, hogy "az MTVA vezetése ismét csoportos létszámleépítésről döntött, immár harmadik alkalommal, ellentétben a Vezérigazgató úr korábbi ígéretével." A vezérigazgató idén júliusban a Központi Üzemi Tanácsnak írt levelében erősítette meg, hogy "mint ahogy azt korábbi egyeztetések alkalmával már említette a munkáltató, 2012-ben további csoportos létszámcsökkentést nem tervez". A szakszervezetek ezért azt kérdezik a vezérigazgatótól: "Mégis miért döntött így? Mi a cél? Milyen kényszerítő körülmény merült fel az elmúlt időszakban?"

A szakszervezetek négy észrevételt tettek, illetve kérdéseket intéztek a vezérigazgatóhoz, amelyekre három napon belül várnak választ. "Ígérete részben feltétele volt annak, hogy az előző alkalommal az ÜT (üzemi tanács - A szerk.) elfogadta a leépítés feltételrendszerét. Ha mégis sor kerül idén újabb leépítésre, akkor Ön megszegte eddigi ígéreteit, semmibe vette a megkötött megállapodásokat" – áll a levélben. A szakszervezetek szerint a lezajlott kétlépcsős létszámleépítés előzetes tervezését súlyosan megkérdőjelezi, ha rövid időn belül ismét erre kényszerül a vezetés.

Az Alap működésében nem látunk olyan újonnan felmerült kényszerítő körülményt, amely indokolná ezt a lépést. "Követeljük, hogy részleteiben hozzák nyilvánosságra azokat a számításokat, amelyek indokolják, hogy 2013-ban semmilyen módon nem tartható fenn a működés ilyen horderejű döntés nélkül. Bár a pontos számokat Ön többszöri kérésünk ellenére sem adta át szervezeteinknek, úgy tudjuk, hogy a felső- és középvezetők bére és juttatásai tekintetében nem takarékoskodik az MTVA. Követeljük, hogy összesített adatok formájában hozzák nyilvánosságra a vezetésre fordított bértömeget. Készültek arra számítások, hogy a vezető beosztású dolgozók bérének 10%-os csökkentése hány a leépítésben érintett dolgozó megtartására lenne elegendő?"

A levél szerint "az MTVA dolgozóiban az előző években kialakult folyamatos rossz hangulat, a leépítéstől való rettegés, az állandó egzisztenciális fenyegetettség lassan oldódni látszott. Cinikus és megalázó lépés ismét a tél előtt, a karácsonyi ünnepekre időzíteni egy több ezer ember életét befolyásoló döntést. Miközben a kormány a munkahelyek védelméről beszél, az Alap vezetésének nem lehet célja a munkanélküliek számának növelése, ahelyett, hogy a XXI. századi technológiák által kínált lehetőségekkel élve újabb és újabb média-területeket meghódítva még több embernek adjon munkát."

A szakszervezetek úgy ítélik meg, hogy "az MTVA több területén túlterheltek a munkavállalók, bizonyos feladatok ellátására kevés az ember. Nem ismerünk olyan kísérleteket, amelyben a fölös munkaerő átirányításával egyenlőbb munkaterhelést valósítottak volna meg.

Követeljük, hogy a létszámleépítés előtt készüljenek pontos felmérések a munkavállalók terheléséről, és ennek alapján a szakszervezetekkel közösen legyen átképzési, átszervezési terv".

A szakszervezetek közölték Böröcz Istvánnal, hogy "minden eszközzel és minden erőnkkel azon leszünk, hogy a jelzett létszámleépítés helyett más megoldásokat keressen a vezetés. Ha szükséges, akkor ebben hajlandóak vagyunk együttműködni, segíteni a dolgozók meggyőzését, megnyugtatását. Azonban arra is hajlandóak vagyunk, hogy a munkahelyek védelmében más eszközöket is használjunk." A levél azzal zárul, hogy a szakszervezetek kezdeményezik az elégséges szolgáltatásokról szóló tárgyalások felújítását a lehető leghamarabb, és kérik a vezérigazgatót, hogy nevezze meg a tárgyalódelegáció tagjait.

Az Egyesült Média Szakszervezet a kialakult súlyos helyzetre való tekintettel összefogásra hív fel minden szakszervezetet, és hétfőre egyeztető tárgyalást hívott össze.

A szakszervezetek nyílt levelére az MTVA azt válaszolta, hogy minden arra jogosult szakszervezettel a törvényi előírásoknak megfelelő negyeztetést, tárgyalást lefolytatja. Az MTVA már idén, 2012-ben előzetesen tájékoztatta a Központi Üzemi Tanács vezetőségét és az Egyesült Média Szakszervezet elnökét a csoportos létszámleépítésről, az érintett dolgozóknak várhatóan a jövő év elején szűnik meg a munkaviszonya, azaz az elbocsátások nem 2012-ben, hanem 2013-ban történnek meg.

Az MTVA ugyanakkor fontosnak tarja a felmerült kérdések kapcsán elmondani a következőket: "Az MTV korábbi ideiglenes vezetőjének - aki jelenleg a Népszabadság újságírója -, állításával ellentétben, az MTVA vezetése 2011-ben és azt követően sem tett ígéretet arra, hogy nem lesz további létszámcsökkentés, csupán a "nem tervez" kifejezést használta." (Ezt ma nem a Népszabadság állította, hanem a szakszervezetek. A vezérigazgató idén júliusban a Központi Üzemi Tanácsnak írt levelében szó szerint azt közölte: "Mint ahogy azt korábbi egyeztetések alkalmával már említette a munkáltató, 2012-ben további csoportos létszámcsökkentést nem tervez" - A szerk.)

A médiaszolgáltatási alap közleménye szerint az MTVA elvégezte a szükséges és elégséges vizsgálatokat és számításokat, és azok alapján a megfelelő, törvényi előírások szerinti időben az érintett szervezeteket tájékoztatni fogja. "Az MTVA gazdálkodási elve a hatékonyság, ezért minden esetben csak annyi dolgozót foglalkoztathat, amennyit a feladatok igényelnek, szemben azzal a pazarló gazdálkodással, amely évekkel ezelőtt időnként kifizetőhelynek tekintette a közmédia szervezeteit. Sajnálatos, hogy azokban az időkben a PHDSZSZ szó nélkül hagyta a történéseket" - áll a szervezet válaszlevelében.

Az MTVA Kunigunda útjai székháza előtt – újabb távozók lesznek
Az MTVA Kunigunda útjai székháza előtt – újabb távozók lesznek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.