Gusztos: ömlik a rasszista mocsok
Kertész Imre védelmében szólalt fel kedden napirend előtt a parlamentben a szabad demokrata Gusztos Péter, aki El a kezekkel Kertész Imrétől! című felszólalásában azt tette szóvá és ítélte el, hogy egy "magát polgárinak nevező" napilap (a Magyar Nemzet - a szerk.) hétfői címlapján öles betűkkel hirdette, hogy "Nobel-díjas nemzetgyalázás" történt. Erre a megállapításra a lap Kertész Imre születésnapi interjújának meglehetősen sajátos kommentálásával jutott, miután tendenciózusan értelmezte a Nobel-díjas író "keserű szavait" - hívta fel a figyelmet.
Megint jönnek azok, akik megfogalmazhatják, hogy ki a jó magyar, ki a nemzet része - jelentette ki a politikus, utalva arra, hogy mindez nem sokkal az után történik, hogy nem a "kedvenc" napilapban, hanem a "kedvenc" hetilapban a nemzetietlen könyvek megcsonkítására buzdítottak. Gusztos azt is felidézte, hogy az általa elítélt cikkben megszólalt a Magyar Írószövetség titkára is, aki szerint Magyarországon elhanyagolható az antiszemitizmus jelentősége, de ehhez rögtön hozzátette: ő viszont inkább arra emlékszik, hogy a jobboldalon annak idején, a Nobel-díj Kertész Imrének ítélésekor sokan "Imre Kertészt" emlegettek. Feltűnik, honnan jönnek ezek a minősítések - jegyezte meg Gusztos Péter -, a "kedvenc" napilapból és a "kedvenc" hetilapból, abból a környezetből, ahonnan naponta ömlik a rasszista mocsok.
A felszólalásra reagálva a kormány nevében Arató Gergely államtitkár azt mondta: vannak olyan sajtótermékek, amelyeknek a munkásságával már nem is lenne érdemes foglalkozni, ha nem maga a jelenség lenne elszomorító, amely az ilyen ügyekben megmutatkozik. Ez a jelenség űzte el innen Bartók Bélát, ez a jelenség az, amely tolerancia nélkül kezel minden olyan művészi megnyilvánulást, amely egyesek ízlésével nem esik egybe - hangoztatta. A szóvá tett cikkben is ilyen szellemiség nyilvánul meg - jelentette ki, hozzátéve: Kertész Imre úgy európai író, hogy közben magyar író is, mert tükröt mutat nekünk arról, hogy milyen ennek az országnak a múltja és a jelene.
Az pedig, aki politikai ügyként kezel egy személyes megnyilvánulást, az ott tart, ahol az a Horger Antal tartott, aki József Attila ellen fellépve egy költőóriás sorsát lehetetlenítette el - vont párhuzamot egy, a magyar irodalom történetéből ismert üggyel. Öröm volt látni azonban, hogy volt a cikkben olyan megszólaló is, Vasy Géza, a Magyar Írószövetség elnöke, aki megértette, miről szólt valójában Kertész Imre születésnapi interjúja, és a Magyar Írószövetség nevében boldog születésnapot kívánt a Nobel-díjas Kertész Imrének - zárta válaszát Arató Gergely.