Keményen dicséri a kormányt Simicskó

Kormánytag az ellenzék helyett, a már jól megszokott önfényezés rezsiügyben: beindult a parlament.

Sokadik alkalommal élt immár a kormány azzal, hogy a napirend előtti felszólalások előtt a kabinet tagjai külön szót kérhetnek. Ezúttal Simicskó István sportért felelős államtitkár tűzte hajtókájára a mikrofont, hogy a látássérültek világnapja alkalmából a fogyatékosok sportjának támogatásáról beszéljen. Többek között azt mondta: Magyarországon körülbelül 450-500 ezer ember tartozik a fogyatékosok közé, akik közül 4-5 ezer sportol aktívan. Simicskó szerint az Orbán-kormány felismerte, hogy a fogyatékos sportolók támogatása kiemelten fontos, bezzeg az előző nyolc évben ez nem így volt. „Ezt az ügyet is nekünk kellett rendbe tennünk” – tette hozzá. (A transzplantált sportolók jutalmazását mindenesetre jól rendbe tették.) Az államtitkár kiemelte, hogy egy nemrég elfogadott kormányrendelet értelmében minden évben kilenc világverseny résztvevőit jutalmazzák: ebből hármat ép, hatot pedig fogyatékos sportolóknak szerveznek. Simicskó kiemelte azt is, hogy a most hétvégi Spar Maraton versenyen nemcsak Balog Zoltán Emmi-miniszter, de ő maga is – egy fogyatékos lány társaságában – résztávot futott a maratoni futamon.

Varga László szocialista képviselő reagált először az ellenzék részéről: kifogásolva, hogy az államtitkár politikai támadásra használta a fogyatékosok ügyében tett felszólalását. Hozzátette: az Orbán-kormány luxusberuházásokra (felcsúti kisvasút) és stadionokra fordít arányaiban jóval nagyobb összegeket. Varga szerint az államtitkár felszólalása „minimum terelés” volt, és a holland-magyar fiaskó után van mit megmagyarázniuk a sportpolitikában.

Ékes József fideszes politikus is reagált, hangsúlyozva: a fogyatékosok sportja csak a jelenlegi időszakban kapta meg az őket megillető támogatást. A transzplantáltak sportjában személyesen is érintett képviselő szerint az Orbán-kormány mindent megtesz a fogyatékkal érők támogatása érdekében. Ékes zárásképp gratulált és köszönetet mondott a kormánynak.

Schiffer András LMP-képviselő reagálásában arra mutatott rá, hogy 2008 óta folyamatosan nő az olló az ép és a paralimpiai sportolók jutalmazása és támogatása között; ráadásul a paralimpiai sportolók felkészülése sok esetben még mindig erősen kifogásolható körülmények között zajlik. Schiffer szerint a jelenlegi kormány sportpolitikája kizárólag a látványsportról és pusztán a látványról szól, ezt mutatja a beruházásokra szánt források elosztása is. „A sport egy egészt képvisel, nem lehet belőle szeleteket kivágni” – tette hozzá.

Rogán megvédi a rezsit

Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője a kormánypárt legfontosabb témájáról, a rezsicsökkentésről beszélt napirend előtt. A fideszes politikus többek között azt mondta: Brüsszelből újabb támadás körvonalazódik a rezsicsökkentés ellen. Rogán szerint előbb a szolgáltatók kezdtek heves támadásokba, de akkor a Parlament sürgős törvényalkotással és módosításokkal megakadályozta, hogy a szolgáltatók elszabotálják a csökkentéseket. „Akiket kitettünk az ajtón, most megpróbálnak visszajönni az ablakon” – fogalmazott Rogán, hozzátéve: ha a mai napon a Parlament igennel voksol, akkor megvalósul a rezsicsökkentés második hulláma. A fideszes politikus szerint alapvetően a profitveszteséget elszenvedő multik próbálnak most is harcolni a rezsicsökkentés ellen, de ezúttal nem jogi fronton, hanem a brüsszeli bürokrácia felhasználásával. Rogán úgy vélte: ezzel a támadással szemben nemcsak a magyar kormánynak, de a magyar Országgyűlésnek is ki kell állnia. Ezért egy nyilatkozattervezetet nyújtanak be a Parlamenthez, amely egyértelműen állást foglal a rezsicsökkentés és az azt támogató magyarok százezrei mellett. Rogán arra kérte az ellenzéki frakciókat is, hogy támogassák ezt a nyilatkozatot.

A kormány nevében Fónagy János államtitkár reagált a felszólalásra. A fejlesztésekért felelős politikus azt mondta: egy percig sem gondolták, hogy könnyű lesz a rezsicsökkentést végigvinni, hiszen a multik nem tudnak lemondani az extraprofitjukról; ezért minden követ megmozgatnak a folyamat visszafordítására, ráadásul ebben az ellenzék is támogatja őket. Fónagy szerint a rezsicsökkentés nem elodázható, a terheket azoknak is vállalnia kell, akik piaci szereplőként részt vettek a válságfolyamatokban. Az államtitkár – papírból olvasva – megismételte, hogy a szocialista kormányok alatt az árak növekedtek, az akkori kabinet pedig az emberek helyett a multik oldalára álltak. Fónagy szerint ugyanakkor figyelni kell arra is, hogy a rezsicsökkentés miatt fellélegző magyarok hangja kevésbé hallatszik olykor el Brüsszelig, mint a harcot folytató ellenzéké. Ez azonban nem lepte meg a kormányt, amelynek igazát egyébként szerinte az is igazolja, hogy Európában sok állam már vagy átvette a rezsicsökkentés politikáját, vagy tervezi annak bevezetését.  Fónagy hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány elkötelezett a rezsicsökkentés mellett, és minden eszközzel megvédi a magyar emberek érdekeit.

Szabadságharc a hűbéresekért

Schiffer András, az LMP képviselőcsoportjának vezetője „földrablás szabadságharcos álarcban” címmel kért és kapott szót napirend előtt. Az ökopárti képviselő – a földügyek kapcsán indult ügyészségi nyomozás hírére hivatkozva – többek között arról beszélt, hogy a pályázatok útján és a pályázatok nélkül kiosztott földek nyertesei az utóbbi időben rendre fideszes kiskirályok voltak. Schiffer szerint egy olyan klientúra kiépítése zajlik, amelyért (lásd: leader-program) a fideszesek korábban a szocialista kormányokat kritizálták. Az LMP politikusa szerint a Fidesz átverte a választóit. Schiffer bejelentette: választási programjukban birtokmaximumot szorgalmaznak majd, és megtiltanák, hogy bárki ötszáz hektárnál nagyobb állami földet kaphasson. Az ökopárti politikus szerint lehet, hogy a Fidesz szabadságharcot folytat, de nem a magyar emberekért, hanem csakis saját hűbéreseiért. „Ez a nemzeti burzsoázia az Önök klientúrája” – tette hozzá Schiffer András, kiemelve: „A haza nem egyenlő Simicska Lajossal! Önök nem erre kaptak felhatalmazást!”

Budai Gyula agrárállamtitkár reagált kormányoldalról. A fideszes politikus szerint Schiffer András sajnálhatja, hogy Szabó Rebeka már nem az LMP frakciójának tagja, mert senki nem küzdött olyan erővel a magyar földért, mint ő. „Ez Önöknek szégyen, nem a képviselő-asszony dicsérete” – tette gyorsan hozzá, miután a hátsó sorokban ülő PM-esek megtapsolták Budait. Az államtitkár szerint Schiffer keverte a szezont a fazonnal, mert nem a földpályázatok miatt, hanem az uniós támogatások visszás felhasználása miatt nyomoz a hatóság. Budai arra kérte az ökopártiakat, hogy legközelebb tényeket mondjanak, mert csak arra lehet érdemben reagálni.

Csalók a föld körül

Gőgös Zoltán szocialista képviselő is a visszás földügyekről beszélt napirend előtt. „Állami hivatalból irányított szervezett bűnözők támadása az uniós támogatási rendszer ellen” címmel – felidézve a témában megjelent híreket és adatokat – azt mondta, az ügynek bizonyosan van fideszes érintettje. Gőgös szerint az érintett hivatalban elengedhetetlen a személyi konzekvenciák levonása, de felvethető az agrárminiszter felelőssége is. A szocialista politikus szerint a botrány kirobbanása óta „ömlenek hozzá” a hasonló bejelentések, amelyeket mind ki fog vizsgálni és megteszi a szükséges jogi lépéseket is.

Budai Gyula agrárállamtitkár szerint köztörvényes ügyről van szó, amiben felesleges politikai szálakat keresni. A fideszes politikus szerint épp az hiúsította meg a visszaéléseket, hogy a kabinet időben megtette a feljelentést. „Nem akarunk semmit eltussolni” – tette hozzá Budai Gyula.

Emlékezés napirend előtt

Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető az Európai Néppárt nemrég elhunyt elnökére, Wilfried Martensre emlékezett napirend előtti felszólalásában. A KDNP-s politikus azt mondta: Martens egy hiteles európai politikus volt, aki az alapító atyák értékei és értékrendje mentén dolgozott. Harrach szerint az elhunyt politikus példát adott, és olyan magaslatokban volt erkölcsileg, amelyhez nem érnek fel azok, „akik nihilista és dekadens magatartásukkal” rombolják Európát, vagy „országuk elleni jelentéseket sugallnak”.

Rétvári Bence közigazgatási államtitkár úgy érezte, hogy a kormány részéről is reagálni kell. A KDNP-s politikus Martenstől idézett, aki úgy jellemezte saját magát: „egy Volkswagen vagyok, józan és megbízható.” Rétvári felemlítette, hogy sokan „pótolhatatlannak” nevezték Martenst, aki alapítója volt a sokszínű szövetséget alkotó és erős Európai Néppártnak. Az államtitkár felemlítette, hogy ennek a pártcsaládnak a tagja az Európa Tanács és az Európai Bizottság vezetője, José Manuel Barosso is.

"Akkor mégsem baloldali összeesküvés kritizál titeket Brüsszelből?” – kiabálták be ellenzéki oldalról, de Rétvári kommentár nélkül hagyta a megjegyzést.

Az államtitkár szerint az Európai Unió problémája továbbra is az, hogy túlzottan távol van az emberektől. Rétvári szerint számos vitát megnyert a magyar kormány az Unióval szemben, most a rezsicsökkentés van hátra. Az államtitkár szerint ebben a kérdésben ki fog derülni, hogy az Unióban „cégképviselet”, vagy a martens-i értékrend alapján megvalósítandó „népképviselet” van-e valójában.

Még egyszer földügy

A jobbikos Magyar Zoltán volt az utolsó napirend előtti felszólaló. „A hazug embert hamarabb utolérik, mint a sánta kutyát...” címmel szintén a botrányos földkiosztásokról beszélt. A radikális párt képviselője szerint a kormány legálissá tette, hogy saját embereinek osztja ki az állami földeket; ezt bizonyítva Magyar hosszan sorolta azon érintett fideszes politikusok, illetve családtagjaik nevét, akik a helyi gazdálkodók helyett nyertek földeket. „Nem erről volt szó! Azt mondták, hogy a helyi közösségek érdekeit szolgálják majd, ehelyett a földesuraknak adták a földeket!” – fogalmazott a Jobbik politikusa.

Budai Gyula agrárállamtitkár reagált erre is. Megismételte, hogy a kirobbant – uniós támogatást érintő – botrány egy köztörvényes ügy, amely folyamatban van; a jogi lépéseket pedig a kabinet tette meg. Budai a felsorolt nevek kapcsán többek között arról beszélt: a hivatkozott Czerván György államtitkár mindössze öt hektárt bérel, ami szerinte nem nagy dolog. A fideszes politikus arra kérte a jobbikos politikust és pártját, hogy inkább a magyar földért és a magyar agráriumért tegyenek valamit. „Képviselő úr, ne menjünk le kutyába, az én titkárom nem mondott Önnek semmit!” – zárta válaszát (vélhetően egy jobbikos bekiabálásra reagálva) az agrárállamtitkár.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.