Keményen visszaüzent Lázárnak a miniszter
Az uniós források elosztása terén mindkét minisztert joggal lehet kritizálni, a vita valódi tétje az államműködés jobbítása helyett vélhetőleg inkább a pénz és a befolyás.
A hétvégén „minősíthetetlen hangvételű, alaptalan támadásnak” nevezte Fazekas Sándor az MTI-n keresztül minisztertársának az MVH-val kapcsolatban pénteken megfogalmazott bírálatát. Lázár akkor úgy fogalmazott, hogy „nem a minisztériumnak van háttérintézménye, hanem a háttérintézménynek van minisztériuma”, ami a létszámadatok alapján jogos, tekintve, hogy a tárcánál hétszázan, míg az MVH-nál ezerhétszáznál is többen dolgoznak. A Miniszterelnökség vezetője az év elején a jogutóddal megszüntetendő kormányzati intézmények listájára is felírta az uniós agrártámogatások elosztásával és ellenőrzésével foglalkozó, évente mintegy 800 milliárd forint sorsáról döntő hivatalt, amely szerint a gazdák védelme helyett az Európai Unió érdekeit képviseli.
Fazekas Sándor és Lázár János a parlamentben Reviczky Zsolt / Népszabadság |
Korábban Fazekas is sokat tett azért, hogy a két tárcagazda viszonya ne legyen felhőtlen: azt követően, hogy a Fidesz 2014-es győzelme után a vidékfejlesztés – évi mintegy 1300 milliárdos – támogatási kerete a Lázár vezette Miniszterelnökséghez került, az agrárminiszter visszatérően szóvá tette a támogatások kifizetésének késedelmét. Tény, hogy a Lázár tárcája ezen a téren meglehetősen szerényen teljesített: 2015 végére 700 milliárdnyi pályázat kiírását ígérték, ám alig a felével végeztek. Miközben a nyilvánosság előtt Lázár presztízskérdést csinált belőle, hogy az uniós támogatások lehívását fel kell gyorsítani, és egyetlen fillér sem ragadhat bent a rendszerben, a valóságban semelyik tárca sem halmozott föl akkora restanciát, mint a Miniszterelnökség a vidékfejlesztésben.
Ugyanakkor a Fazekas Sándor minisztériumához tartozó MVH-t sem ok nélkül éri a bírálat: ez a hivatal produkálta az orbáni kormányzás első kézzelfogható államigazgatási korrupciós ügyét. A hivatal alelnökét bilincsben vitték el a rendőrök jogtalanul fölvenni próbált agrártámogatások miatt, egy vesztegetéssel kapcsolatos bírósági ügyben is érintettek, és összesen a hivatal 80 alkalmazottja ellen folyik vizsgálat. Lázár egyébként elsősorban az MVH kevéssé ügyfélbarát hozzáállását kritizálta, valószínűleg nem alaptalanul: az utóbbi időben csak a 100 százalékig szabályos pályázatokat fogadják be, a legminimálisabb, nyilvánvalóan jóhiszemű elírásokat is keményen szankcionálják, amit az ügyfelek sokszor értelmetlen vegzálásként élnek meg. A Miniszterelnökség vezetője sok hasonló hódmezővásárhelyi esetet említett. Azt viszont nem tette szóvá, hogy az általa vezetett minisztérium vidékfejlesztési pályázataira jelenleg is a fél ország hiába vár, pedig így lenne teljes a kép.
Az azonban nem világos, hogy az összecsapásból melyik miniszter kerül ki győztesen, s hová kerülhet a MVH: ha átalakul vagy megszűnik, akkor újra kell kezdeni az uniós akkreditációt, ami hosszú hónapokra vagy akár egy évre is megakaszthatja az agrártámogatások folyósítását.