KDNP: a családban marad - Saját rokonaikat alkalmazzák közpénzen
- A képviselő személyi titkára egy bizalmi állás, gyakran munkaidőn túl, hétvégén is dolgozni kell - mondta a Blikknek Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője, aki személyesen érintett az ügyben. Neki ugyanis a fia dolgozik titkáraként.
- A KDNP húszéves tapasztalata az, hogy az ilyen munkát legjobban a családtagok tudják elvégezni, ráadásul az ő foglalkoztatásukat törvény sem tiltja. A havi nettó 85 ezer forintból, amit a képviselők erre a célra az Országgyűléstől kapnak, nehéz is lenne alkalmasabb embert találni, ezért a párt nem kíván változtatni az eddigi gyakorlatán - magyarázta a frakcióvezető. Minden negyedik kereszténydemokrata képviselőnek rokona dolgozik közpénzért a Parlamentben.
Hasonló a véleménye Básthy Tamásnak, aki szintén fiát foglalkoztatja parlamenti titkárként.
- Ez egy bizalmas munkakapcsolat, a fiam pedig főállásban végzi ezt a tevékenységet - mondta a honatya. - Éjjel-nappal rendelkezésre áll, tartja a kapcsolatot azon a 63 településen, amelyeket én képviselek az Országgyűlésben. Nagyon rátermett, ha nem a fiam lenne, akkor is őt választottam volna erre a feladatra - magyarázta a KDNP-s politikus.
Pikánsabb a helyzet Rubovszky György esetében, akinek párttársa, Latorcai János országgyűlési alelnök felesége a személyi titkára, míg Rubovszky lánya Latorcainak titkárkodik.
- Szegény ember vízzel főz - mondta a Blikknek Rubovszky. Ő is azzal érvelt, hogy bizalmi állásról van szó, mint elmondta, Latorcaiékkal húszéves a barátságuk, ő ezért választotta kollégája feleségét személyi titkárnak, az ő lánya, Csilla pedig maga is politikusnak készült, ezért segíti Latorcai János KDNP-s országgyűlési alelnök munkáját.
Az említett KDNP-s politikusokon kívül még sok más honatya rokona is a frakció, illetve a képviselők környékén dolgozik. Bagdy Gábor lánya, Lukács Tamás felesége, Salamon László lánya, Stágel Bence felesége és Szászfalvi László fia is parlamenti titkárként keresi kenyerét.
Jogszerű rokonok
A hatályos törvények egyébként valóban nem zárják ki, hogy a képviselők parlamenti titkárként vagy más néven képviselői alkalmazottként rokonokat foglalkoztassanak. Az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló törvény csak annyit mond ki: képviselőnként egy alkalmazottat fizet az Országgyűlés bruttó 130 ezer forintos fizetéssel. Ezekkel a titkárokkal a képviselő döntése alapján az Országgyűlés köt szerződést, köztisztviselőnek minősülnek, és közpénzből kapják fizetésüket.