Katona Bélát jelöli házelnöknek az MSZP
Az MSZP Katona Bélát javasolja házelnöknek a leköszönt Szili Katalin helyett - jelentette be Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke. Hozzátette: az MSZP-frakció a jelölésről határozati javaslatot nyújt be. Az új elnökről hétfőn az interpellációs időszak után, titkos szavazással dönt a Ház.
Lezsák Sándor levezető elnökként egyúttal elbúcsúzott a távozó Szili Katalintól. Emlékzetettt rá: a politikus a rendszerváltozást követő időszakban a leghosszabb ideig, 88 hónapon át látta el ez irányú teendőit. Szili Katalin érdemeit méltatva kiemelte, hogy a hagyományos házelnöki feladatokon, az Országgyűlés képviseletén, valamint a sokrétű hazai és nemzetközi kapcsolatteremtésen túl számos olyan kezdeményezés fűződik a nevéhez, amelyet minden frakció támogatott.
Ezek között említette a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumát, a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fórumát, valamint a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsát. Lezsák Sándor beszéde végén megköszönte Szili Katalin munkáját. Hozzátette, véleménye szerint abban is bízhatnak, hogy az új házelnökkel is korrekt együttműködés alakul ki.
Szili katalin saját közlése szerint politikai indítékok, személyes és lelkiismereti okok alapján döntött úgy, hogy lemond posztjáról. A közjogi méltóság a parlament hétfői plenáris ülésén, a házelnöki pulpitusról búcsúzott el a képviselőktől. Azt mondta: az élet nagyszerű ajándékának tartja, hogy több mint hét évig szolgálhatott házelnökként, alkotó módon vehetett részt az ország, a nemzet legújabb kori történetében. Cselekedeteit és döntéseit elsősorban az határozta meg, hogy tudjon tenni a társadalmi igazságtalanságok megszüntetése ellen, az élhetőbb viszonyok megteremtéséért és a társadalom elesettjeinek támogatása érdekében.
Hangsúlyozta: számára mindenkor meghatározó volt a nemzeti értékek megőrzése, a nemzeti érdekre törekvés. Európa és a globális világ jövője, élhetősége elsősorban az egyes társadalmak, a nemzeti közösségek életképességén múlik. "Ma is vállalom a kettős állampolgárság ügyében kimondott szavaimat és álláspontomat" - jelentette ki a szocialista politikus.
Úgy fogalmazott: jó érzéssel tölti el, hogy konszenzussal jött létre a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fóruma. "Meggyőződésem, hogy ezáltal is sokat tettünk, tehetünk közös nemzeti értékeinkért, a régió gazdasági és kulturális felemelkedéséért". Szerinte sok tennivaló van az itt élő, más nemzetekhez tartozók hasonló igényeinek biztosításában, alkotmányos jogainak megteremtésében. Kitért arra: a Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fóruma elősegíti azt a törvényalkotási folyamatot, amelynek eredményeként a hazai kisebbségek parlamenti képviselete az alkotmánynak megfelelően rendeződik.
"Nekem a politika nemcsak a közjó szolgálatát, hanem a tisztességet is jelenti" - hangsúlyozta Szili Katalin, hozzátéve: az elmúlt években megtapasztalhatta, hogy vannak olyan helyzetek, amelyekben a politikus a cselekvésével, a kiállásával túl mer lépni pártpolitikai szempontokon, tud kezet nyújtani, ügyekhez társakat keresni, úgy, hogy közben megőrzi közösségének gyökereit, és nem adja fel a nézeteit sem. Példaként említette a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának megalakulását, ahol a helyzetelemzésben és a perspektívák keresésében is megtalálták a közös hangot a politika szereplői.
Szili Katalin úgy látja, a jövő egyik legnagyobb kérdése, hogy a mindenkori politikai többség igényli-e, létrehozza-e és működteti-e a legfontosabb kérdésekben, a lehető legszélesebb konszenzuson alapuló döntési mechanizmusait.
Azt mondta, a parlamenti ciklusból hátralévő időben szeretné minden figyelmét méginkább az emberek többségét foglalkoztató azon kérdésekre fordítani, amelyekben képviselői felelősséget is visel. Csak ez vezethet oda, hogy visszaadjuk a választópolgárok hitét, hogy lehet a politikának és a politikusoknak is újra hitele, és csak ez vezethet oda, hogy a választópolgárok valódi programok között tudjanak választani.
A távozó házelnök sikeres munkát kívánt a képviselőknek, majd beszédét azzal zárta: "én továbbra is a nemzetemet szolgálom". Szili Katalin beszéde után meghallgatta Lezsák Sándor szavait, aki az Országgyűlés levezető elnökeként köszönt el tőle, majd elhagyta az üléstermet.