Katasztrófavédelmi kézikönyvet sürget az ombudsman
Az ombudsman csütörtöki közleményében hangsúlyozza: szükség lenne az országos és a helyi viszonyoknak megfelelő védelmi kézikönyvek kiadására, illetve azok folyamatos aktualizálására. A különösen veszélyeztetett területeken szerinte emellett szakmai és lakossági gyakorlatok is elengedhetetlenek lennének.
Szabó Máté szerint a jogi felelősség pontos megállapítása mellett rendkívül fontos lenne a hatósági engedélyezési eljárások átvizsgálása is, vagyis annak áttekintése, hogy az iszaptározó az eljárási szabályok betartásával működött-e a település határában.
Mint kiemeli: a nyári ár- és belvizek kapcsán 2010 júniusában már kérte, hogy az érintett minisztériumok vizsgálják felül a katasztrófavédelmi jogszabályokat. Az ombudsman közlése szerint a Belügyminisztérium, valamint az Igazságügyi és Közigazgatási Minisztérium ez után arról tájékoztatta hivatalát, hogy már elkezdték a kért felülvizsgálatot.
A biztos megjegyzi, már a korábbi ombudsmanok is megállapították, hogy a környezetvédelmi és vízügyi hatóságok komoly létszám- és eszközhiánnyal küzdenek a számos átszervezést, valamint leépítést követően. Az így állandósult nagy leterheltség pedig formálissá teheti a kötelező ellenőrzéseket, az engedélyezési eljárásokat.
Szabó Máté a rendelkezésére álló információk alapján úgy látja, hogy a védekezésben és a mentésben résztvevő szervek megfelelően látták el a feladatukat.
Ajka térségében az után követően alakult ki katasztrófahelyzet, hogy hétfőn egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) Kolontár melletti tározójából. Az áradás három települést: Devecsert, Kolontárt és Somlóvásárhelyet öntötte el. Hivatalosan megerősített információk szerint eddig négyen haltak meg és 150-en sebesültek meg, közülük egy ember állapota életveszélyes.