Kárpótlást kapnának a gyermekparalízis túlélői

A minimálbér ötvenszeresét kaphatnák meg kárpótlásként az 1960 előtt lezajlott járványos gyermekbénulás túlélői közül azok, akik maradandó egészségkárosodást szenvedtek - ez szerepel két jobbikos honatya egyéni képviselői indítványában.

A Magyarországon 1931. január 1-je és 1960. december 31-e között lezajlott járványos gyermekbénulást (paralízis) túlélő betegek anyagi kárpótlásáról szóló törvényjavaslatot nyújtott be egyéni képviselői indítványként Gyenes Géza és Kiss Sándor (Jobbik), a parlament egészségügyi bizottságának tagjai - adta hírül a weborvos.

A képviselők azt szeretnék elérni javaslatukkal, hogy a beteget alanyi jogon illesse meg a kárpótlás, amelynek nagyságát a 2012-ben érvényes minimálbér ötvenszeresében határozzák meg, s az összeg az egészségkárosodás mértékétől függően még emelkedne.

Indoklásuk szerint az utóbbi hat évtized során elmaradtak olyan állami intézkedések, mint például a rehabilitáció (vagy későn kezdődött, vagy nem volt megfelelő), s ez hozzájárult a gyermekparalízisben érintettek egészségének visszafordíthatatlan károsodásához. Hivatkoznak az 1990. évi népszámlálásra, amely szerint a 368 ezer ember, azaz a népesség 3,5 százaléka volt érintett a betegségben.

Az indítványban szerepel, hogy nem nyújthat be kérelmet az a kárpótlásra egyébként jogosult beteg, aki állapotára tekintettel akár a magyar államtól, akár az Európai Unió más államától ilyen jogcímen részesült már anyagi kárpótlásban - írja a weborvos.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.