Károlyi és Horthy egy időben
Úgy tudjuk, hogy szerda délután öt órától a Kossuth téri Károlyi szobornál a köztársaság 1918-as kikiáltására emlékeznek, a rendezvény szónoka Tamás Gáspár Miklós filozófus lesz, de az eseményt állítólag a Lehet Más a Politika is támogatja és ökopárti felszólaló is szerepel a programban.
Eközben a Kosztolányi téren Horthy Miklós 1919-es bevonulására emlékezik a Jobbik szintén délután öt órától, az itteni vezérszónok forrásaink szerint Vona Gábor pártelnök lesz.
A jobboldali pártok egyik közös nevezője, hogy Károlyi Mihályt tekintik a főbűnösnek a trianoni békediktátum miatt. Tavaly Kövér László házelnök vetette fel először a parlament melletti szobor eltávolításának ötletét, nem sokkal később a Jobbik egyik demonstrációján gyalázták meg a szobrot és néhány héttel ezelőtt egy szintén jobbikos politikus kamerák előtt hajította szemétbe a szobornál az őszirózsás forradalom tiszteletére elhelyezett virágokat és koszorúkat.
Demokrata és baloldali szervezetek folyamatosan demonstrálnak a szobor mellett, tesznek hitet az első köztársasági elnök Károlyi Mihály mellett, de a jobboldal is elszántnak tűnik: a Kossuth tér átrendezése nyomán a Károlyi emlékműnek a tervek szerint mennie kell.
Károlyi helyén egyébként 1945-ig Tisza István szobra állt, azonban a monumentális szoborcsoport a második világháborúban megsemmisült, helyén évtizedekkel később állították fel a mostani szobrot. A Tisza István társaság, az egykori miniszterelnök emlékét ápoló szervezet több alkalommal nyilvánvalóvá tette, hogy nem kérnek új Tisza István szobrot, ha annak egy másik szobor ledöntése az ára.