Zacskós vizet kap karácsonyra háromszáz település
Karácsony második napjától honvédségi lajtos kocsik biztosítják majd az egészséges ivóvizet csaknem háromszáz településen. Erre azért van szükség, mert az érintett térségekben az ivóvíz arzén-, bróm- és fluorid-tartalma magasabb, mint az unós határérték, Brüsszel pedig nem fogadta el az új vízminőségi normák bevezetésének elhalasztásra vonatkozó újabb magyar kérelmet – írja az Atv.hu.
Az Európai Bizottság december 25-ig adott haladékot Magyarországnak, hogy biztosítsa az európai uniós szabályozásnak megfelelő ivóvizet – ez szerepel abban a májusban kelt brüsszeli határozatban, amelyet az elmúlt napokban kaptak meg az érintett önkormányzatok. Amint arról korábban az AYtv.hu is írt, Magyarországon számos településen nem felel meg az ivóvíz minősége a hazainál szigorúbb uniós határértékeknek. Ezek elérésére már 2006-ban és 2009-ben is haladékot kértünk – és kaptunk –, ám a tavaly őszi, 2015-ig vállalt "konszolidált átmenetről" szóló magyar kérelmet Brüsszel elutasította.
Időközben – 2007-ben – a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) keretein belül megindult a mintegy kétszázmilliárdos – kilencven százalékban az unió által finanszírozott – ivóvízminőség-javító program. A Belügyminisztériumtól kapott tájékoztatás szerint ez 902 települést és 2,5 millió lakót érint. Az előírt értékeket 365 településen nem sikerült biztosítani, s ez összesen 871 ezer lakost érint.
Az alapproblémát az jelenti, hogy az ivóvízminőség-javító program jelentős csúszásban van, a belügy adatai szerint idén december végére mindössze 92 településen lesz az uniós elvárásoknak megfelelő minőségű ivóvíz.
“A kormányzati aktivitás, a projektgazdák és a helyi önkormányzatok erőfeszítéseinek hatására több projektben vizsgálják a gyorsítási lehetőségeket. A tervek szerint a projektek jelentős része befejezi a beruházási részt 2013-ban" – írta az Atv.hu megkeresésére a minisztérium, hozzátéve, hogy a végső befejezési határidő 2015. június 30.
Az Atv.hu-nak nyilatkozó érintett polgármesterek már elkönyvelték, hogy zacskós vízzel vagy lajtos kocsival kell szolgáltatniuk az ivóvizet településeiken – azzal kapcsolatban azonban, hogy ennek mennyi értelme van, meglehetősen szkeptikusan fogalmaztak.
"Kisebb gondunk is nagyobb ennél, például nem tudjuk, hogy a kistérségi társulások megszüntetésével hogyan tudjuk finanszírozni a helyi idősek otthonát, hiszen az utcára mégsem tehetjük ki a gondozottakat – fogalmazott az egyik településvezető.