Kapjon százalékot, aki adócsalót jelent fel?
„Arányos és igazságos az egykulcsos szja, nagyon örülünk neki!! Sokaknak biztosítja a létet, főleg, ahol az anya gyesen van vagy nincs munka vagy épp nincs óvoda.
Minden, a munkára rakodó teher csökkentése hasznos” – olvasható a hétfőn elindult Jó Állam Fórum máris számos bejegyzése között. Annak magyarázata persze hiányzik, hogy miért kedvező a munkanélkülieknek az egykulcsos adó, de a „Jó Állam” bizonyára örül a bejegyzésnek.
Már az első napon közel kétszázan mondták el véleményüket az állam működésével kapcsolatban a fórumon – tudatta közleményében a közigazgatási és igazságügyi tárca. Ide az állampolgároknak a közigazgatás működésével kapcsolatos javaslatait és felvetéseit várják.
Az ötlet mindenképpen érdekes, hiszen a „Jó Állam” ezzel annak kockázatát is vállalja, hogy „a zemberek” esetlek a hatalomnak nem vagy kevésbé tetsző véleményeket is megfogalmaznak.
Itt van mindjárt egy ilyen: „Az egykulcsos adó semmiképpen nem igazságos. A gyermekkedvezmény nem járt a középiskolában tanuló gyermekemre, sem családi pótlék, mert betöltötte a 20. évét, holott nem keres. A vállalkozások vezetői minimálbéresek - a dolgozók is legtöbb esetben > ha a vállalkozónak minimálbére marad, hogy tud alkalmazottat foglalkoztatni? > vizsgálni kellene ezeket a minimálbéreket és a vállalkozók kiadásait (lakásvásárlás, gépkocsivásárlás, hitelvállalás stb.). Az őstermelőknél ugyanez a helyzet, adózás nincs vagy alig, de több milliós autók stb. igen”.
„Az adózási hajlandósággal kezdetektől fogva problémák vannak. Jó értelembe vett propagandával erősíteném a hazafias és polgári öntudatot: 1. erős országot kell építenünk, 2. az adózás önbecsülés dolga is, hiszen értéket kell teremteni ahhoz, hogy fizetni lehessen” – olvasható egy másik bejegyzésben. Ez bizonyára már jobban elfogadható a „Jó Állam” számára.
Valaki egészen sajátos ötletekkel áll elő: „Munkanélküli segély helyett közmunkát /út-, gát-, csatornaépítés/. A sikeres csalás feljelentők a vagyonelkobzásokból százalékot kapnának. A sikertelenek vagyonelkobzásban részesülnének. Rokkantnyugdíjak felülvizsgálata. Állami autó itthon gyártott lehessen”. Na, ezzel kezdjen valamit az a „Jó Állam”.
És ebből az észrevételből vajon milyen következtetést vonnak le: „A jelenlegi egészségügyi intézményeink valójában szegénykórházak, az átlagember, ha teheti, elkerüli ezeket. Legyenek a szegénykórházak mellett fizetős kórházak is”.
S íme, egy újabb, a „Jó Államnak” kedves észrevétel: „Intézményvezetőként örülök az iskolák államosításának. Mi évek óta csak azt hallgatjuk a polgármestertől, hogy mennyibe kerül az iskola fenntartása, nem elég a normatíva, az iskola viszi el a pénzt más területektől. A pedagógusok ezért fekete bárányok (…) A Köznevelési Törvény nagyon jó!! Egyetértek azzal, hogy a pedagógusok munkaidejük nagy részét töltsék az intézményben, és csak üdvözölni tudom, hogy szakmai ellenőrzés lesz az intézményekben”.
„Félő, hogy a járási rendszer újbóli kialakításával a helyi önkormányzatok döntési önállósága is csorbul. Az ügyek önkormányzatoktól járásokhoz való telepítése nem a lakosság érdekeit szolgálja > utazás, utazási költség, idegen ügyintéző stb.” – megy szembe a kormányzati törekvésekkel egy másik hozzászóló.
A hivatalos irányvonallal egyezik viszont ez a bejegyzés: „El nem tudom képzelni, hogy miért kell megtartani a 65 éven felüliek ingyenes közlekedését. Ennyire nem volt jó még a szocializmus szociális hálója sem. A kapitalizmusban meg egyszerűen nevetséges. Fizessen mindenki nyugdíjas bérletet, hiszen így korrekt. A dolgozóknak pedig a családtagjai ne kapjanak sehol sem kedvezményt, mert mi nem ezért adózunk!”
Ez a probléma másnak is szemet szúrt. „Túl sokan utaznak Magyarországon díjmentesen vagy nagy kedvezménnyel! A szomszédos tagállamokban élő magyarok magyarországi utazásukhoz évente 4 alkalommal menettérti 90 % kedvezményt kapnak, míg a Magyarországon dolgozó, tehát Magyarországra adózó utasoknak (kivéve közalkalmazottak) nincs semmiféle kedvezményük. Ez így nem reális!” – háborog egy honfitársunk.
Valaki pedig elvi jellegű problémával áll elő. „Ma 2012jan1vel a 19 megye Mo. törvénytelenül létezik! az Alaptörvény minden betüje a NEMZETI HITVALLÁS világosan kijelenti 1944-1990között az1949es komm.sztálinista Alkotmány érvénytelen-a 19megyét 1950jan1vel léptették hatájba:gerö-rákosi-kádár az AVH stb jóváhagyásával!az 1919es tanácsköztársaság emlékére” – írja mélyen felháborodva egy ismeretlen hozzászóló. Hát erre varrjon gombot a „Jó Állam”.
„Nagyon jó ötlet az oldal létrehozása, de csak akkor, ha valóban figyelembe veszik a beérkezett javaslatokat” – veti fel egy jóval mérsékeltebb állampolgár. Bizonyára igaza van, bár fenntartásaink azért vannak. Itt van például az egykulcsos szja, az iskolák államosítása vagy a felsőoktatási keretszámok csökkentése: pro és kontra egyaránt megfogalmazódnak érvek. Csak ügyesen kell válogatni a hozzászólások között. Így a kérdés az, hogy a kormány mit vár ettől a kezdeményezéstől. Saját politikájának igazolását, vagy valóban kíváncsi „a zemberek” véleményére?
A közigazgatás újjászervezéséhez és szemléletváltásához is kapcsolódó kezdeményezés több hasonló nemzetközi példa – ilyen többek között a brit “Spending Challenge” nevű kezdeményezés - alapján indult el – derül ki a közigazgatási és igazságügyi tárca közleményéből.
A külföldi jó gyakorlatokat alapul véve tehát a cél az, hogy az állampolgárok - anonim módon, esetleg e-mail címük megadásával - megoszthassák tapasztalataikat és véleményüket az állam működésének javítása érdekében. A honlap lehetőséget biztosít arra is, hogy - természetesen moderált keretek között - a fórumozók egymás véleményére is reagáljanak – tudatja a közlemény.
Március 31-éig harminc, mindenkit foglalkoztató témában várják a javaslatokat, mint például a család- és ifjúságpolitika, az egészségügy, az élelmiszerügy, a foglalkoztatás, a közigazgatás, a rendvédelem, a sport, a környezetvédelem, a helyi önkormányzatok, a klímapolitika, az építésügyek és a társadalmi felzárkózás.
A fórum célja többek között az, hogy minden olyan észrevételnek teret adjon, amely az emberek fejében megfogalmazódott, de eddig soha sehol nem volt lehetőségük megosztani.
A beérkező észrevételeket a Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatóinak és hallgatóinak segítségével dolgozzák fel.