Káoszveszély a reálhozam kifizetésekor

Óriási veszélyekkel járhat, ha a magánnyugdíj-pénztárak egyszerre fizetik ki az egykori tagjaik számára a nekik járó reálhozamot: a pénztárak, a bankrendszer és a posta kapacitásai ezt a megoldást nem is tennék lehetővé.

Százmilliárd forintnál nagyobb reálhozamot kell előbb visszaigényelniük, majd az egykori tagjaik számára kifizetniük a magánnyugdíjpénztáraknak viszonylag rövid időn belül, ami komoly veszélyeket rejt - írja a Napi Gazdaság.

A lap információi szerint a múlt pénteken megindultak volna az első visszaigénylések a magánnyugdíjpénztáraktól (mnyp.) az állami rendszerbe visszalépett tagok reálhozamáért. A rendszer teszteléseként tervezett kisebb tételű kezdeményezések azonban elmaradtak. Így most nagy a veszélye annak, hogy a pénztárak egyszerre, a határidő utolsó napján, július 20-án nyújtják be igényüket az Államadósság Kezelő Központnál. Az ÁKK egyébként készen áll arra, hogy olyan ütemben utalja a pénztáraknak a pénzfedezetet, amilyen ütemben azt a reálhozam kifizetés indokolja.

A Napi Gazdaság információi szerint az ÁKK egyáltalán nem érdekelt abban, hogy "egyetlen aktus" legyen a reálhozamkifizetés. Ez a megoldás ugyanis óriási veszelyekkel jár, hiszen a pénztárak, a bankrendszer és a posta kapacitásai ezt a megoldást nem is tennék lehetővé. Pedig most éppen ez látszik körvonalazódni.

A Napi Gazdaság érdeklődésére a piacon maradók között a legnagyobb (korábban a harmadik) pénztárnál, az ING-nél azt mondták, egyetlen műveletet végeznek majd, de erre készül az MKB kasszája is. Az OTP Mnyp. az igényét július 20-án, egy összegben nyújtja be az ÁKK részére. A pénztárnál arról is tájékoztatták a lapot, hogy a visszalépő tagok járandóságának utalását augusztus elsejével kezdik, és várhatóan legkésőbb augusztus 20-ig be is fejezik.

Az OTP Magánnyugdíjpénztár az állami rendszerbe átlépő mintegy 730 ezer tagja számára közel 60 milliárd forintnyi hozamgarantált tőke feletti összeget fizet ki. Az ING 40 milliárd forintnál nagyobb summát továbbít. A Napi Gazdaság számításai szerint mindez százmilliárd forintos nagyságrendű pénz postai kihordását jelentheti 1,3 millió jogosultnak. Amennyiben a kifizetések koncentrálódnak, káosz is előfordulhat, de a postások védőőrizetének igényét is felvetheti.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.