Jogaikat féltik a melegek

Többek között attól tartanak, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot szűkítik, tartalom nélküli, szimbolikus intézménnyé alakítják.

Európa szépen elszalad mellettünk - állítja Uszkiewicz Erik, az Amnesty International jogvédő szervezet munkatársa arra utalva, hogy Hollandiában, Belgiumban, Spanyolországban, Norvégiában, Svédországban, Portugáliában és Izlandon már elfogadták az azonos neműek házasságát, Nagy-Britannia pedig idén csatlakozik a sorhoz. 

Ezzel szemben Magyarországon a melegek az elmúlt húsz évben nehezen kivívott jogaikat, többek között a házassággal azonos jogokat nem is biztosító bejegyzett élettársi kapcsolatot féltik - derült ki a 16. Budapest Pride elnevezésű melegfesztivál beszélgetésén.

A félelmet elsősorban az új Alkotmány gerjeszti a meleg közösségben, amely szerintük olyan változásokat vetít a jövőre nézve, amelyek nem kedveznek a melegeknek. Az új Alkotmány ugyanis a házasság fogalmát a nő és férfi közötti kapcsolatra szűkíti, ezzel a meleg szervezetek szerint évtizedekre bebetonozza az azonos nemű párok jogfosztottságát. Úgy vélik, hogy az azonos nemű házasságok alkotmányos tilalma nyílt diszkrimináció, amely több százezer magyart zár ki az egyenrangú állampolgárok köréből. Ugyanakkor hiányolják, hogy a szöveg nem nevesíti a szexuális irányultság szerinti hátrányos megkülönböztetés tilalmát.

Az Alkotmány elleni tiltakozás során több civil szervezet fogott össze, létrejött a Meleg Egyenjogúságért Koalíció. Tiltakozó petíciót adtak át a köztársasági elnöknek, tüntetéseket szerveztek. Rózsa Milán, az LMBT Szövetség ügyvivője szerint pozitív tapasztalat, hogy más célokért küzdő szervezetek is a melegek mellé álltak, hogy az aláírásgyűjtések, tüntetések során nem érte atrocitás a tiltakozókat.

A meleg közösség bízik benne, hogy hamarosan elfogadásra kerülő sarkalatos törvények - többek között a KDNP nevéhez fűződő, a családok védelméről szóló törvény - nem fogják tovább szűkíteni a jogainkat. Az eddig kiszivárgott részletek azonban a család fogalmának átalakításától a gyerekek után járó nyugdíjkedvezményig, nem a melegek egyenjogúságának irányába mutatnak. Attól is tartanak, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot szűkítik, tartalom nélküli, szimbolikus intézménnyé alakítják. Sérelmezik, hogy továbbra sem egyeztetnek velük, ezért valószínűnek tartják, hogy tovább folytatják a tiltakozó akciókat. - Nem biztos, hogy a melegjogok további szűkítése esetén a melegek fognak először tiltakozni, úgy látjuk, hogy ezek a kérdések egyre több heteroszexuálist is zavarnak  - tette hozzá Rózsa Milán.

Az egyhetes melegfesztivál zárásaként június 18-án pedig megrendezik a Meleg Méltóság Menetét, amely a Hősök tere - Oktogon - Bajcsy-Zsilinszky út útvonalon egészen az Alkotmány utca torkolatáig vonul. A Kossuth Lajos térre nem mehetnek, mert az már foglalt egy fotókiállítás miatt. A szervezők éppen az új Alkotmány szerintük melegeket diszkrimináló szövege miatt szeretették volna, ha a menet a Parlamentig vonulhat.

A felvonulás végén, demonstrálandó, hogy a házasság intézménye mindenkit megillet, a tervek szerint a megjelent és házasodni kívánó meleg és leszbikus párokat összeadják egy közös, szimbolikus ceremónia keretében.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.