Jobbik a parlamentben: 'ez nem hozzászólás, hanem uszítás'
A fideszes, a KDNP-s, a szabad demokrata, valamint a független képviselők is az ülésteremben maradtak. Nem sokan. Az egész vitát összesen néhány tucat képviselő követte.
A több mint egy tucatnyi szocialista képviselő visszatért a parlamenti patkóba, amikor Morvai Krisztina befejezte beszédét, végighallgatták Bokros Lajos EP-képviselőt, majd amikor ismét egy jobbikos képviselő, Szegedi Csanád emelkedett szólásra, ismét kivonultak a teremből.
Az MSZP-frakció időkeretének terhére csak Kuncze Gábor (SZDSZ) reagált a jobbikos hozzászólásokra, Szegedi Csanád kijelentését tartalmilag újfasiszta alapvetésnek minősítette. Elmondta, szeretné, ha nem maradna nyom nélkül az a kifejezés és stílus, amit megengedett magának.
Szegedi Csanád egyebek között azt kérdezte: ki írta ezt a költségvetést Ján Slota vagy Simon Perez?
Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az MTI-nek azt mondta: azért vonultak ki Morvai Krisztina és Szegedi Csanád felszólalásakor, mert a házszabály szerint ugyan felszólhatnak a magyar parlamentben, de ez a hozzászólás nem a költségvetésről szólt, hanem uszító jellegű, propagandisztikus beszéd volt.
Ehhez nincs semmi közünk, ehhez nem kívánunk asszisztálni - hangsúlyozta a kormánypárti politikus.
Morvai Krisztina felszólalásában egyebek között azt mondta: radikális, gyökeres változásra van szükség, "el kell kergetni a hatalomból, és felelősségre kell vonni az ország kifosztóit, gyarmati sorba taszítóit".
Először fordult elő a parlamentben, hogy olyan politikusok szólaltak fel a plenáris ülésen akik magyarországi parlamenti frakcióval, vagy parlamenti párttal nem rendelkező, uniós képviselők.
A vita
Nem meglepetés: a pártok mintha nem is ugyanarról a tervezetről beszéltek volna. Az MSZP 2010-es költségvetés azoknak az összefogása lesz, akik érdekeltek abban, hogy Magyarország fejlődjön, modernizálódjon, megállja a helyét az Európai Unióban, és jobb pozíciót foglaljon el a jelenleginél - mondta Göndör István, a párt vezérszónoka.
Az sem okozott meglepetést, hogy a Fidesz szerint a büdzsé lényegében a benyújtásakor megbukott. Kósa Lajos azt mondta: "a magyar köztársaság miniszterelnöke, Bajnai Gordon egy felszámoló biztos, és az általa benyújtott büdzsé egy felszámoló biztos költségvetése" - összegezte a politikus. Kósa szerint ez a költségvetés nem alkalmas a válság kezelésére, és hogy akár a jövő év közepéig biztosítsa az ország gazdálkodását, megmagyarázhatatlan tételek sokaságát tartalmazza, elképesztően brutális és nincs iránya.
A HArgitai János a KDNP nevében kijelentette: a "hiteltelenség és a hazugság" korszakának költségvetését tárgyalja a Ház. Mint mondta, felszámolt vasúti szárnyvonalakat, bezárt iskolákat lát, amikor körbenéz az országban. Az ellenzéki képviselő kiemelte: a költségvetési előterjesztés a közoktatásból 31,5 milliárd forintot, a szociális ellátásból 10,3 milliárd forintot, a kulturális ellátásból pedig 2,9 milliárd forintot von el.
Az SZDSZ ennél sokkal pozitívabban áll a kérdéshez (milyen meglepő). Kóka János elégedette, mert a költségvetési javaslatban vannak jól látható kockázatok és vannak belső szerkezeti gyengeségek is, de az összességében nem távolabb, hanem közelebb viszi Magyarországot az euró bevezetéséhez. Kijelentette, hogy a költségvetés az elődeinél sokkal jobban koncentrál az állam alapvető kulcsfeladataira, és lehetővé teszi, hogy a válságkezelő kormány egy év után lényegesen jobb állapotban adja át a gazdaságot utódjának, mint ahogyan azt elődjétől átvette.