Jó erős emberek lesznek a parlamenti őrök

Sokba lesz az adófizetőknek az új parlamenti őrség, de aki ott akar szolgálni, annak meg is kell dolgoznia a jó fizetésért: mindenkinek igen kemény fizikai erőpróbán kell bizonyítania, hogy ha kell, képes lesz megvédeni az országgyűlés tagjait.

Az ország legkisebb, de meglehetősen drága fegyveres szervezete lesz a nem egészen 350 fős – tíz civilt is foglalkoztató – parlamenti őrség. Ebben a ciklusban még kevesebben vannak, mint a képviselők, de 2014-től – amikor 386 helyett csak 199-en ülnek majd a patkóban – egy-egy honatyára másfél őr juthat.

A egység jövőre 2,3 milliárdból gazdálkodhat, ami azt jelenti, hogy létszámarányosan másfélszer annyit, nagyjából hat és fél millió forintot költhetnek, mint egy átlagos megyei főkapitányság. Ennél drágábban csak a 850 fős Terrorelhárítási Központ működik, amely több mint tízmilliárdból gazdálkodhat; ennyiből két kisebb megye rendőrségét is működtetni lehetne.

Az őrség parancsnoka és helyettese tábornoki rendfokozatot viselhet, tehát az egy főre eső arany váll-laposok aránya sem rossz. A kinevezés feltétele egyébként esetükben az egyetemi vagy főiskolai diploma mellett a rendészeti mestervezető-képző tanfolyam elvégzése – derül ki a belügyminiszternek az Országgyűlési Őrség hivatásos állományát érintő humánigazgatási tárgyú rendeletének tervezetéből.

Amilyen kicsi a szervezet, olyan sok különféle vezetői posztot hoznak létre. Lesznek főosztály- és osztályvezetők, meg helyettesek, de alosztályvezetők és rajparancsnokok is. A tervezet szerint szükség lesz továbbá biztonsági főtisztre, főmérnökre, kiemelt főreferensre, kiemelt főelőadóra, jogtanácsosra, személyzetisre, informatikusra, pénzügyesre.

Kész szerencse, hogy az egységnél szolgálnak azért majd objektumőrök, helyszín- és lakásbiztosítók, technikusok, s nem feledkeztek meg a biztonsági gépkocsivezetőről (talán biztonságigépkocsi-vezető?) sem. És mellesleg ide kerül a korábban önálló országgyűlési tűzoltóság is.

A beosztottak esetében a képesítési követelmények természetesen kevésbé szigorúak, de az érettségi, illetve a speciális szakmai végzettség megszerzése, valamint a pszichológiai alkalmasság vizsgálata náluk is kötelező.

Az őrszolgálatot ellátó állománynak ugyanakkor kemény fizikai próbát kell kiállnia. Tizenkét perces futás, hanyattfekvésből felülés, fekvőtámasz, húzódzkodás – és ez csak néhány példa az erőnlét felmérést szolgáló gyakorlatokból.

S pár konkrét szám harminc alatti férfiak esetén: a fekve nyomást száz, a guggolást nyolcvan kilós súllyal kell végrehajtani, a ládacipelésnél pedig kétszer harminc kilós csomagot kell minél messzebbre elvinni. A kiváló szintet pedig felülésnél másfél percen belül hetvenötszöri ismétléssel lehet elérni. Szóval alaposan meg kell dolgozni a várhatóan kiemelt fizetésért. 

Az eddig ismert elképzelések szerint a parlamenti őrség jelenlegi körülbelül 260 tagját a rendőrség átadná az új szervezetnek, s ide kerülnének az országházi tűzoltók is. Kérdéses azonban, mi lesz velük, ha nem tudják teljesíteni a – legalábbis a kívülálló számára – meglehetősen szigorúnak tűnő feltételeket. Egyelőre azonban inkább úgy tűnik, hogy a túljelentkezés jelent gondot.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.