Jó biznisz a szúnyogirtás
"Miért nyílt versenyt korlátozó eljárásban választották ki а szúnyogirtást végző konzorciumot?" – kérdezte a kormányzatot Harangozó Tamás. Az MSZP-s képviselő a Világgazdaság Online cikke szerint arra emlékeztetett, hogy "a központi szúnyoggyérítéssel kapcsolatos feladatokat a SZEMP Air Légi Szolgáltató Kft., a Corax Bioner Zrt. és Rovért Kft. nevű cégekből álló konzorcium látja el. A konzorciumot uniós eljárásrendben, a közbeszerzésekről szóló törvény alapján hirdetmény nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárás keretében választották ki". Ezért kérdezte a szocialista politikus a kormányt.
Kurucz Árpád / Népszabadság |
A gazdasági lap idézi a belügyminiszter válaszát. Pintér Sándor közölte, hogy az enyhe tél és a csapadékos tavasz "a vízzel borított területeken kedvezett а csípőszúnyogok szaporodásának", és számolni kell "az árvízi szúnyogfajok folyók és bеlvízi területek mentén lerakott jelentős számú petéivel". A belügyminiszter további kockázati tényezőket is felsorolt. így "а környező országokban észlelt ázsiai tigrisszúnyog hazai fеlbukkanását".
A tárcavezető a tények és kockázatok mérlegelése után júniusban arról döntött, hogy átveszi az önkormányzatoktól a szúnyogirtási feladatokat. Az ezzel kapcsolatos teendők lebonyolításával az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot bízta meg. A Világgazdaság cikke szerint Pintér azzal indokolta a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást, hogy "a feltétlenül szükséges és sürgősség miatt a nyílt, а meghívásos vagy а hirdetmény közzétételével induló tárgyalásos eljárásra előírt határidők nem lennének betarthatóak".
A győztes konzorcium 1,49 milliárd forint plusz áfáért irthatja a szúnyoglárvát.
A "szúnyogmutyiról" elsőként a Magyar Narancs írt júliusban. A lap szerint Bakondi György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője a másfél milliárdos megbízást elnyerő konzorcium egyik tagjával korábban közelebbi kapcsolatban állt.