Jávor Benedeknek megtiltották a beszélőt

Jávor Benedek LMP-s parlamenti képviselő négyszemközt szeretett volna beszélgetni Zsák Ferenc Tiborral, a Tiszántúli Természetvédők Társaságának előzetes letartóztatásban lévő elnökével, de ezt az illetékes vádhatóság megtiltotta. Az Audi följelentése nyomán letartóztatott elnök a debreceni börtönben ül egy 17 fős zárkában.

A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség megtiltotta a Lehet Más a Politika (LMP) parlamenti képviselőjének, Jávor Benedeknek, hogy  a politikus a debreceni büntetés-végrehajtási intézetben előzetes letartóztatásban lévő Zsák Ferenc Tiborral, a Tiszántúli Természetvédők Társasága (TTT) elnökével "látogatás és tévbeszélő útján kapcsolatot létesítsen". A megyei főügyészség a nyomozás érdekeire való hivatkozással utasította el Jávor Benedek kapcsolattartási kérelmét.

Jávor Benedek parlamenti képviselőként, a Fenntartható fejlődés bizottságának elnökeként, a győri Audi-beruházás kapcsán történt bűnügy kapcsán kívánt volna négyszemközt beszélgetni Zsák Ferenc Tiborral. A képviselő erre nem kapott lehetőséget, ezért mai, debreceni látogatásán a börtönben csak pár szót tudott váltani a TTT elnökével. A képviselő a büntetés-végrehajtási intézet előtt tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: Zsák Ferenc Tibort "méltatlan, s finoman szólva zord körülmények" között tartják fogva egy 17 fős zárkában. Hozzátette: személyes látogatása során meggyőződött arról, hogy a debreceni börtön nagy mértékben túlzsúfolt, a 177 főre tervezett épületben mintegy 340 ember raboskodik.

Jávor Benedek szerint a hazai civil szféra számára jelzésértékkel bír Zsák Ferenc Tibor esete, mert - mint fogalmazott - a TTT elnöke ellen logikátlan, alaptalan, koncepciós eljárás folyik, amely nyílt üzenet a magyar civil szervezetek számára. Úgy vélte, hogy ezzel a koncepciós eljárással azt üzenik a civil szférának, hogy "értsenek a szóból", ha már abból nem akarnak érteni, hogy a civileknek szánt forrásokat kormányzati befolyás alá vonták. Szerinte fontos gazdasági érdekek esetén a kormányzat és az igazságszolgáltatás szigorú és aránytalan rendelkezéseket képes hozni nagyobb  gazdasági érdekkörök javára. 

Érdeklődésünkre, miszerint milyen hatóságnál kíván panasszal élni amiatt, mert megtiltották a Zsák Ferenc Tiborral való kapcsolattartását, Jávor Benedek azt válaszolta: jogászaik vizsgálják, hogy mely fórumok jöhetnek számításba, mindenesetre nem akarják a dolgot annyiban hagyni, mert nem egyedi esetről van szó. Szerinte egy parlamenti képviselőnek törvényi felhatalmazás alapján joga van ahhoz, hogy büntetés-végrehajtási intézetekben kapcsolatot tartson előzetes letartóztatásban lévő személyekkel.

Zsák Ferenc Tibor előzetes letartóztatását a Hajdú-Bihar Megyei Bíróság 2011. június 16-án rendelte el 2011. október 16-ig. Értesüléseink szerint azzal gyanúsítják, hogy megpróbálta megvesztegetni az Audit.  Előtte az általa vezetett TTT megtámadta a gyár bővítésére kiadott környezetvédelmi engedélyt, majd a környezetvédő szervezet megállapodott az Audival.  A gyanú szerint cserébe kompenzációt kért, ezért az Audi feljelentette. Zsákot május 30-án a Nemzeti Nyomozó Iroda vette őrizetbe. A Debreceni Városi Bíróság ugyan szabadlábra helyezte, ám az ügyészség fellebbezése nyomán ismét elrendelték előzetes letartóztatását. 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.