Jár a pénz, csak nem jut az egri nővéreknek
– Mikor fizetnek? Kapnak-e pénzt azok, akik időközben nyugdíjba mentek, vagy máshol helyezkedtek el? Mindenkinek egyenként kell bíróságra menni, vagy a szakszervezet vállalja a jogi képviseletet? Mi lesz azokkal, akik nem szakszervezeti tagok? – ezek a kérdések hangzottak el legtöbbször tegnap Egerben, ahol munkásgyűlést tartottak szakszervezeti vezetők és dolgozók részvételével.
A Markhot Ferenc kórház félmilliárddal tartozik 1500 dolgozójának Korsós Viktor |
Az intézmény 2010-ben kötött megállapodást az alkalmazottakkal arról, hogy évente egy havi nettó bérüknek megfelelő juttatást kapnak cafeteria formájában. Cserébe lemondtak olyan pótlékokról, amelyek korábban jártak nekik. Csakhogy a kórház 2013-as államosítása után az új vezetés egyoldalúan felrúgta az egyezséget, és nem fizetett. Öt munkavállaló az Egri Ápolási Szakszervezettől és az Autonóm Szakszervezetek Szövetségétől kért segítséget, bírósághoz fordultak, majd a Kúria minapi döntése nyomán jogerősen pert nyertek a kórházzal szemben.
Tóth Ildikó, az intézmény jelenlegi vezetője szerint egy rossz döntés következményeit viseli most a kórház. – A perben szereplő öt dolgozó megkapja járandóságát, a többiek kifizetéséről pedig folyamatban vannak a tárgyalások. Az államháztartási törvény szerint a kórház csak annyi kiadásra vállalhat kötelezettséget, amennyi bevétele van – olvasható közleményében.
Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke szerint közel félmilliárd forinttal tartozik a kórház a dolgozóknak, s ezt az államnak kell kifizetnie. A nem szakszervezeti tagokat arra biztatta: lépjenek be, mert szövetségük csak így vállalhatja jogi képviseletüket.