Itthon a három túszul ejtett magyar

Csaknem két hétig tartó, óraműpontossággal végrehajtott művelet során sikerült a Szíriában elrabolt három magyart tárgyalásos úton kiszabadítani, és fizetni sem kellett értük. A túszok hazatértek.

Hazatért Magyarországra a Szíriában augusztus közepén elrabolt, az elmúlt napokban kiszabadult három magyar állampolgár, aki megjelent a Terrorelhárítási Központ (TEK) hétfői budapesti sajtótájékoztatóján is.

Bodnár Zsolt, a TEK főigazgató-helyettese a tájékoztatón azt mondta, a három magyart - három szírrel együtt - augusztus 13-án hurcolta el a Szíriai Szabad Hadsereg damaszkuszi csoportja, amelyet már másnap azonosított a TEK. Ezt követően intenzív, sokszereplős tárgyalási időszak kezdődött, amelynek eredményeként augusztus 23-án döntöttek úgy a felkelők, hogy szabadon engedik a foglyokat - részletezte. 


A három kiszabadult férfi egyike azt közölte: magánúton tartózkodtak Szíriában egy rövid ideig, és sem a szíriai rezsimhez, sem a felkelőkhöz nincs közük.

A TEK főigazgatója hétfőn a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában beszélt, arról, hogy hogy óramű-pontosságú akció volt a kiszabadítás.

"Egy közel két hétig tartó és óraműpontossággal végrehajtott műveletnek a végén vagyunk, amikor is azt mondhatjuk, hogy a fogva tartásból a foglyokat sikerült úgy kiszabadítanunk, hogy nem kellett értük pénzt fizetni, nem sérültek meg", és hétfőn vagy legkésőbb kedden meg is érkezhetnek Magyarországra - részletezte a TEK főigazgatója, hozzátéve, hogy a kiszabadítás nem fegyverrel, hanem tárgyalásos úton történt.

Arra a kérdésre, hogy mit csinálhatott Szíriában a három magyar - akik korábban rendőrök voltak -, Hajdu János azt válaszolta: valószínűsíti, hogy azt, amihez értettek, a kutyakiképzést.

A Magyar Nemzet hétfői számában arról írt, hogy a magyarokkal együtt elrabolt három arab közül két szír férfi Magyarországon él hivatalosan, és a lap információi szerint ők napokon belül szintén hazánkba érkeznek. A harmadik arab tíz évig élt Budapesten, itt végezte el az egyetemet, majd családjával együtt visszatelepült Szíriába. Nekik nincs magyarországi tartózkodási engedélyük, így a jelenlegi kaotikus belpolitikai helyzetben életük veszélyben van.

A napilap úgy tudja, hogy Ibrahim Hasszán hétfőn felkeresi Magyarország damaszkuszi nagykövetségét, s vélhetőleg menedékjogot kér maga és családja számára.

Ezzel kapcsolatban a magyar terrorelhárítók főigazgatója azt mondta: ha a három szír is Magyarországon tartózkodik majd, őket is meg fogják hallgatni. Hozzátette, a tartózkodási engedélyek kiadása a bevándorlási hivatal hatáskörébe tartozik. "A TEK jelenleg három magyarral foglalkozik, az ő menekítésüket intézi" - közölte.

A miniszterelnök sajtófőnökének korábbi - a TEK főigazgatójának jelentése alapján adott - tájékoztatása szerint augusztus 13-án délelőtt 9 és 11 óra között a szír főváros, Damaszkusz külvárosában fegyveresek megállítottak egy gépkocsit, majd annak utasait - három magyar és három szír állampolgárt - elrabolták. Mindhárom 40 év körüli magyar férfi korábban rendőr volt, a rendőrség különböző szakmai területein teljesítettek szolgálatot. Mindannyian évekkel ezelőtt leszereltek.

A Szíriában kialakult rossz biztonsági helyzet, valamint "a sorozatos emberrablások" miatt a Külügyminisztérium augusztus 15-én ismételten és nyomatékkal kérte a magyarokat, hogy ne utazzanak az országba, illetve az esetlegesen még ott tartózkodók haladéktalanul hagyják el Szíriát.


Hajdu János, TEK-vezér a három Szíriából kiszabadított magyar oldalán
Hajdu János, TEK-vezér a három Szíriából kiszabadított magyar oldalán
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.