Itt az 'emberközpontú médiahatóság'?
Emberközpontú hatóságként képzeli el az ORTT és a hírközlési hatóság összevonásával létrejött Nemzeti Média és Hírközlési Hatóságot Szalai Annamária, akit szerdai hatállyal nevezett ki az új intézmény élére Orbán Viktor kormányfő. Szalai Annamária (aki hat éven át a Fidesz delegáltja volt az ORTT-ben, és kilenc évre nevezték ki új tisztségébe) bemutatkozó sajtótájékoztatóján biztosította hallgatóságát, hogy igyekezni fog kellő alázattal, szorgalommal végezni munkáját.
A nyár elején elkezdődött médiaszabályozási folyamatot ismertetve, Szalai Annamária elmondta, a júniusban elfogadott alkotmánymódosítás után döntött a parlament (az új hatóság létrehozását és a közmédiumok felügyeletének összevonását is előíró) strukturális átalakításról, amit ősszel a médiaalkotmány elfogadása, illetve - várhatóan még szeptemberben - az ORTT jogutódjaként működő Médiatanács felállítása követ. Ezt követően alakulhat meg a négy közszolgálati médium (a Duna TV, a Magyar Rádió, a Magyar Televízió és a Magyar Távirati Iroda) közös kuratóriuma és felügyelőbizottsága, majd - várhatóan szintén ősszel - a négy médium új vezetőit is megválaszthatják. Az őszi parlamenti ülésszakon fogadják el a médiaalkotmányként ismert kerettörvényt, illetve a közmédiumok működésére vonatkozó részletszabályokat.
Kérdésre válaszolva a hatóság elnöke közölte, hogy a négy közmédium az átalakítás után is megtartja szakmai önállóságát, de a "profilidegen, felesleges terheket kiemelik", így a vagyongazdálkodást már nem kell ellátniuk, amivel "számos probléma megoldódik". Megítélése szerint azzal mindenki egyet értett, hogy a jelenlegi struktúra beteg. Az összesen 150 kurátornak, felügyelőbizottsági, ellenőrző bizottsági tagnak nem volt valós ellenőrzési lehetősége. Ezzel szemben, csak egyetlen kuratórium lesz a jövőben (melynek nyolc tagjából hármat-hármat a kormány, illetve az ellenzéki oldal, kettőt pedig a Médiatanács delegál), ami szerinte a hatékonyságot növeli.
A Médiatanáccsal kapcsolatban - melyet várhatóan szintén Szalai Annamária vezethet - ugyancsak a kiszámíthatóságot nevezte fő célnak, mondván sok vád érte az ORTT-t azzal kapcsolatban, hogy politikai döntéseket hozott, illetve hogy a piac is képes volt befolyásolni a döntéseit. Szintén kérdésre válaszolva, Szalai állította, hogy nincs egyetlen olyan elem sem az új médiarendszernek, ami a hatalom centralizálására utalna, az pedig, hogy a miniszterlnök nevezi ki a hatóság elnökét, az uniós jogrendben bevett gyakorlat. Ez tehát nem piramis, mondta az ellenzéki vádakra reagálva a hatóság elnöke, "hanem egy jól felépített, átlátható médiastruktúra".