Iszapömlés után: adományokból épül 'önellátó' ház Devecserben

Adományokból építenek különleges házat, az iszapkatasztrófa egyik károsult családjának Devecserben. Az "önellátó", háromszobás családi ház energiaellátását napelem és szélgenerátor biztosítja, a meleg vizet napkollektor állítja elő, és saját szennyvíztisztító rendszere, kútja, víztisztítója is lesz az épületnek. A könnyűszerkezetes szalmaházba karácsonyra költözik be az új tulajdonos.

Elkezdődött Devecserben a falazása Magyarország első autonóm szalmaházának, amely a vörösiszap-katasztrófában otthonát elvesztő négytagú családnak pénzforgalom nélkül, felajánlásokból épül fel - mondta Tancsa Ágnes, a kezdeményezést életre hívó Pannon Presztízs Magazin szerkesztője szombaton az MTI-nek.

Mint emlékeztetett, a város önkormányzata azonnal a kezdeményezés mellé állt, és kijelölte azt az ezer négyzetméteres telket, amelyen elkezdődhetett az építkezés. Az egyedülálló kezdeményezéshez nyolcvan cég csatlakozott.

Az önellátó ház megépítéséről tavaly decemberben kötött megállapodást a Fejér Megyei Építészek Kamarája, Devecser önkormányzata, Endes Attila és a Pannon Presztízs Magazin. Tancsa Ágnes szerint a segítségnyújtás sajátos formáját választották – pénz bevonása nélkül, adományokból építenek autonóm szalmaházat. A háromszobás családi ház energiaellátását napelemek és szélgenerátor biztosítja, a meleg vizet napkollektor állítja elő, és saját szennyvíztisztító rendszere, kútja, víztisztítója van.

Endes Attila, az itthon még ismeretlen technológia tervezője elmondta, hogy a falakban, a vakolatban, a talajban hitelesített szenzorok mérik majd a hőmérsékletet, a páratartalmat, az adatokat pedig egy központi egység összegzi, értékeli. A külső meteorológiai állomás adataival összevetve hiteles értékeket mutat a napelemek, a napkollektor, a szélgenerátor működéséről, a szalma építőanyagként való felhasználásáról.

A könnyűszerkezetes, egyszintes ház leendő tulajdonosa, Soós László tervei szerint karácsonyra költöznek majd be új, 115 négyzetméteres otthonukba, amelyet a vörösiszap-katasztrófában elveszített ingatlanuk helyett kapnak.

Hozzátette: cserébe le kellett mondaniuk az állami kárenyhítés ingatlanra vonatkozó részéről. Háromszobás, két éve épült házukat teljesen tönkretette a vörösiszap, ezért le kellett bontani. Szólt arról is, hogy az új technológia miatt az engedélyezésre csaknem fél évet vártak, de megérte: a korszerű fűtési és áramellátási rendszer miatt a rezsiről sárga csekket biztosan nem kapnak majd.

Az "összefogás-házat" szombaton nyílt napon mutatták be az érdeklődőknek; a kivitelezők arról is beszámoltak, hogy a gipszkartonozáshoz és a napelem alkatrészeihez még várnak felajánlásokat. Becsléseik szerint a kulcsrakész autonóm szalmaház teljes bekerülési értéke 25 millió forint körül alakul majd, amelyből a gépészeti berendezések - napkollektorok, hőszivattyú, talajkollektor, szenzorok - hétmillió forintot tesznek ki, de a pontos összeget csak a ház átadásakor lehet majd megmondani - tette hozzá Tancsa Ágnes.

Soós László első épülő autonóm szalmaháza előtt mutatja az iszapkatasztrófa után elbontott devecseri házuk fényképét
Devecser, 2011. október 29. Soós László épülő házuk előtt mutatja az iszapkatasztrófa után elbontott devecseri házuk fényképét. Rokonok, ismerősök, önkéntesek munkájával elkezdődött Devecserben a falazása Magyarország első autonóm szalmaházának, amely a vörösiszap-katasztrófában otthonát elvesztő négytagú családnak pénzforgalom nélkül, felajánlásokból épül fel. A könnyűszerkezetes, egyszintes ház leendő tulajdonosa, Soós László tervei szerint karácsonyra költöznek majd be új, 115 négyzetméteres otthonukba, amelyet a katasztrófában elveszített ingatlanuk helyett kapnak. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.