A Marcal folyóban próbálják tartani a szennyezett iszapot
- A szakemberek a Marcal folyóban kezelni tudják a Kolontár melletti tározóból kiszabadult vörösiszap lúgos kémhatását, így a remények szerint a káros anyagok nem kerülnek a Dunába - közölte a belügyminiszter a szerdai kormányszóvivői sajtótájékoztatón.
Pintér Sándor - miután beszámolt a kabinetnek a helyzetről - elmondta, az érintett tározó gátjain 24 órás őrséget, figyelőszolgálatot működtetnek. Ha újabb veszélyhelyzet alakulna ki - hívta fel a figyelmet a miniszter -, akkor az őrség azt rádióösszeköttetésen jelezné és a lakosságot szirénával riasztanák.
A belügyminiszter hangsúlyozta: mivel természeti katasztrófa nem történt a térségben, emberi felelősséget kell keresni az iszapömlés ügyében. Emlékeztetett, hogy az országos rendőrfőkapitány szerdán úgy döntött: a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) veszi át a Kolontárnál történt iszapömléssel kapcsolatos nyomozást.
Mint mondta, az összesen 10 hektárnyi területre kiömlött 6-700 ezer köbméter vörösiszap Kolontáron két utcában 40, Devecseren 19 utcában 244, Somlóvásráhelyen egy utcában 14 házat érintett. A lakosság elhelyezéséről a katasztrófavédelem a karitatív szervezetek együttműködésével intézkedett; az első időszakban 700 embert helyeztek el, de számuk már csökkent más lakókhoz, rokonokhoz való elhelyezéssel.
Még nem tudják mekkora a kár
Pintér Sándor kitért arra is, hogy egyelőre nem tudni, mekkora kár keletkezett, de ennek felmérését megkezdték. Úgy véli, a veszélyhelyzet elhárítása, a normális élet helyreállítása érdekében gyors, szakszerű intézkedések történtek. - Kezeljük az ügyet, a reményeink szerint megállapítjuk a felelősséget és biztosítjuk a kártérítés lehetőségét is - fogalmazott a belügyminiszter.
Kérdésre válaszolva Pintér Sándor cáfolta, hogy tömeges házelhagyásra készülnének az érintett falvak lakói, mint mondta, nem tud arról, hogy ezt jelezték volna a lakók. De - fűzte hozzá - egyelőre a károk felmérése zajlik, nem tudni, a vörösiszap milyen hatással van a lakóházakra, ezt vizsgálják. Ha a sérülés miatt indokolt egy-egy ház lebontása, azt meg fogják tenni - húzta alá. Ha tömeges házelhagyásról lenne szó, akkor azzal foglalkozni kell, meg kell nézni, miként lehet majd biztosítani az érintettek lakhatását - tette még hozzá. A lakások kitakarítása után a lakók csoportosan, egyszerre mehetnek majd vissza azokba.
Elmondása szerint az összegyűjtött vörösiszapot a tárolókba szállítják vissza.
Pintér Sándor felhívta a figyelmet arra is, hogy vizsgálják az unió által felkínált segítséget, de majd a károk pontos felmérése után lehet nyilatkozni arról, hogy Magyarországnak milyen eszközökre, anyagi támogatásra van szüksége.
Fenékküszöböt építenek a Marcalon
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) tájékoztatása szerint jelenleg az elsődleges cél, hogy a Marcalba jutott szennyezés a folyó medrében maradjon, utána pedig az eltávolítása és a víz ph értékének csökkentése.
A fenékküszöb segítségével felduzzasztják a Marcal vízét, de az OKF hangsúlyozta: a víz a mederben marad, parti elöntést nem okoz a duzzasztás. A küszöböket Kemeneshőgyész, Boba, Szentei térségében, valamint a Marcal duzzasztónál a Rábába való betorkollás felett építik.
Ezzel párhuzamosan folyamatosan adagolják a gipszet és a savat a folyóba, valamint mérik a víz ph értékét. A gipsz segíti a kiülepedést, a veszélyes anyag továbbjutásának akadályozását. Savat azért öntöttek a vízbe, hogy a Rábában és a lentebbi folyókon a szennyezés már ne okozhasson kárt az élővilágban.
Megvizsgálták annak a lehetőségét is, hogy a Marcal vizét kivezetik és ott ülepítik ki az iszapot, de a vizsgálatok szerint ez nem járna annyi haszonnal, ami ellensúlyozná az okozott károkat.
A Mátrai Erőműből szállítják a gipszet
A gipsszel próbálják semlegesíteni a vörösiszapot - tájékoztatta a társaság igazgatóságának az elnöke szerdán az MTI-t.
A környezetvédelemért felelős államtitkár kérésére eddig 2 ezer tonna gipszet szállítottak ki az üzemből - közölte Valaska József. Mint elmondta, Magyarországon egyedül Rudabányán bányásznak természetes gipszet, az is gyenge minőségű.
Ugyanakkor a visontai erőműben a kibocsátott füst kénleválasztása során melléktermékként évente mintegy 500 ezer tonna jó minőségű, nagy tisztaságú gipsz keletkezik. Ezt egy szomszédos gipszkartongyárnak, illetve a cementgyáraknak értékesítik - tette hozzá.
Katasztrófahelyzetben természetesen díjmentesen szolgáltatják a gipszet a védekezéshez. Egyelőre 8 ezer tonna gipszet tárolnak a raktáraikban, így további igényeket is ki tudnak elégíteni - mondta Valaska József.