István, az unortodox - Kósa Lajos az államalapító módszereiről

Kósa Lajos szerint unortodox módszerek jellemezték a Szent István-i államalapítást.

Szent Istvánnak akkoriban szokatlan eszközökkel kellett élnie, amelyek eredményeként egy törzsszövetségi államból keresztény államot hagyott utódaira - mondta Debrecen polgármestere, a Fidesz ügyvezető alelnöke augusztus 20-án, a Déri téri Szent István-domborműnél tartott beszédében.

Mint hozzátette, amikor Magyarország ma az államszervezet átalakításával, a társadalom megújításával foglalkozik szokatlan eszközökkel, akkor ezt a magyar tradíciót folytatja. Kósa Lajos ugyanakkor hangsúlyozta: Magyarország az észak-atlanti integrációban látja politikai jövőjét, de "nem szolgai módon veszünk át mindent, s nem mondunk le a jogunkról, hogy a saját szövetségünket próbáljuk jobbá tenni, átalakítani".

"Ma Magyarország jövője nem képzelhető el más szövetségi rendszerben. Amit az elmúlt két évben nemzetegyesítés terén megtettünk, nehezen lett volna elképzelhető az Európai Unió nélkül" - hangoztatta a szónok, hozzátéve: törekvéseinket igazán az Európai Unióban tudjuk érvényesíteni.

Kósa Lajos szerint a Szent István-i államalapítás óta "a magyar történet igazi sikersztori". Kevés nép mondhatja el ugyanis magáról, hogy az elmúlt ezer évet úgy élte túl, hogy fejlődik, van jövőképe, van állama és próbálja megtalálni a közös hangot a körülötte élő népekkel - fogalmazott Kósa Lajos.

"Kevés olyan sikersztorit ismer Európa, mint a miénk. Legyünk erre büszkék Szent István ünnepén!" - szólított fel a politikus, megjegyezve: "a magyar államalapítás sikeres volt, máig sikeres és hiszünk abban, hogy az is lesz". Az ünnepi beszédet követően a részvevők megkoszorúzták Szent István domborművét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.