Ismét politikus lesz a médiahatóság elnöke?

A kormány a napokban egy jogértelmezési kérdést küldött az Alkotmánybíróságnak, amely alapján arra lehet következtetni, hogy a miniszterelnök nem zárja ki politikus jelölését.

A kormány a napokban egy jogértelmezési kérdést küldött az Alkotmánybíróságnak, amelyben azt tudakolják, hogy a közszolgálati médiumokat felügyelő kuratóriumban betöltött tagságot, az Országgyűlés médiaügyekkel foglalkozó állandó bizottságában betöltött tisztséget, a médiaügyekkel összefüggő peres képviseletet, esetleg a médiaügyekkel összefüggő perekben korábban eljáró bírói praxist a médiaszolgáltatások vagy a sajtótermékek hatósági felügyeletének lehet-e tekinteni. A médiatörvény szerint ilyen hatósági felügyeleti gyakorlattal is rendelkeznie kell a médiahatóság új elnökének.

A kormány által feltett kérdések alapján arra lehet  következtetni, hogy a miniszterelnök nem zárja ki politikus jelölését. A médiahatóság korábbi elnöke, Szalai Annamária is politikus - a Fidesz parlamenti képviselője - volt korábban, még mielőtt tagja lett az Országos Rádió és Televízió Testületnek. A 2010-es választások után Orbán Viktor 9 évre kinevezte az NMHH elnökének. Az origo.hu írt először arról, hogy Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselője lehet a befutó, aki a magyar parlament tagjaként sokáig volt tagja a sajtó és kulturális bizottságnak. A politikusok közül korábban felmerült még Nyitrai Zsolt fideszes képviselő neve is.

Az új NMHH-elnök jelölése politikailag már nem lesz olyan direkt, mint Szalai Annamáriáé volt. Az Európai Parlament nyomására március végén módosított médiatörvény értelmében a hatóság elnökét már nem a miniszterelnök, hanem javaslatára az államfő nevezi ki. A miniszterelnöknek a jelölés előtt egyeztetnie kell szakmai szervezetekkel is.

Lapunk információi szerint politikai és szakmai körökben további lehetséges esélyesek között tartják számon Koltay Andrást, a Médiatanács tagját, Böröcz Istvánt, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatóját és Kalmár Istvánt, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács elnökét.

A szakmai szervezetekkel történt konzultáción a kormányzat részéről elhangzott az is, hogy az Alkotmánybíróságnak elküldött kérdések között szerepelni fog az is, hogy ha valaki a Magyar Postánál dolgozott, az hírközlési gyakorlatnak számít-e. A lehetséges jelöltek között két olyan személy van - Böröcz István és Kalmár István - aki korábban a Magyar Postánál töltött be vezető pozíciót.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.