Iskolák létbizonytalanságban

Előfordulhat, hogy állami támogatás nélkül lesznek kénytelenek megkezdeni a tanévet a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) által fenntartott iskolák.

Az Iványi Gábor lelkész vezette vallási szervezettől a fideszes többségű parlament indoklás nélkül megvonta az egyházi státuszt. A MET iskoláiban több ezer, főként mélyszegénységben élő családokból jövő gyereket tanítanak. A parlament annak ellenére zárta ki a közösséget az egyházak sorából, hogy dokumentálhatóan megfelel a törvényi feltételeknek. Így viszont elvileg csak akkor tarthatja meg intézményeit, ha átalakul vallási egyesületté. A bíróság azonban hiánypótlásra visszaadta a „fenyegető kényszer hatására” benyújtott egyesületi bejegyzési kérelmet.

Minderről Iványi Gábor számolt be a VIII. kerületi Dankó utcában tartott tájékoztatóján. Elmondta, augusztus 31-ig kell elvégezniük a hiánypótlást: a bírósági határidő nagyjából akkor jár le, amikor a tanév kezdődik. Elképzelhető, hogy az iskolák nemcsak a kiegészítő, hanem az alapnormatívától is elesnek. (A MET szociális intézményeinek támogatását már megkurtította az állam.) 

Egyelőre minden bizonytalan, a MET iskoláiban ettől függetlenül szeptember elején elkezdik a tanítást. Ahogyan Iványi fogalmazott – hitből. Külföldi újságírók kérdésére hozzátette: a nagy egyházak részéről kevés jelét észlelte a szolidaritásnak.

A MET korábban az Alkotmánybírósághoz fordult az új egyházi törvény miatt, a minap hasonlóan cselekedett Szabó Máté ombudsman is. Iványi Gábornak nincs kétsége afelől, hogy az AB meg fogja semmisíteni a törvény vitatott rendelkezéseinek legalább egy részét, de addig valahogy „ki kell bírni”. A nyomaték kedvéért a MET panaszt tesz a strasbourgi emberi jogi bíróságnál is. 

Fontosnak tartja a szaktárca, hogy az állam és a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) közötti együttműködés folytatódjon, ezért alaptalanok Iványi Gábornak, a MET elnökének félelmei - reagált az oktatásért felelős államtitkárság szerdán az MTI-nek küldött közleményében a MET elnökének nyilatkozatára.

Mint írták, az oktatási államtitkárság ismeri a MET közoktatás területén kifejtett sokrétű tevékenységét, egyebek mellett a halmozottan hátrányos helyzetű diákok nevelése-oktatása terén.

Az oktatási államtitkárság hangsúlyozta: fenntartótól függetlenül biztosítja az állam a pedagógusok és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők bérét az új nemzeti köznevelésről szóló törvény alapján. Ezenfelül pedig a szaktárca köznevelési szerződést köt a MET-tel azon tevékenységek vonatkozásában, amelyek valóban a társadalmi felzárkózást szolgálják - tették hozzá.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.