Ingatlanpanama az Erzsébetvárosban

Valószínűleg ingatlanpanama áll annak hátterében, hogy a Központi Nyomozó Főügyészség őrizetbe vette Gál György szabad demokrata politikust, az erzsébetvárosi önkormányzat gazdasági bizottságának elnökét.

A különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen elkövetett csalás bűntette és más  bűncselekmények miatt a Központi Nyomozó Főügyészség kedden őrizetbe  vette az erzsébetvárosi önkormányzat gazdasági bizottságának  elnökét, akinél házkutatást is tartottak - tájékoztatta a  főügyészség szerdán az MTI-t.

Az atv.hu előző nap közölte, hogy letartóztatták Gál György szabad demokrata önkormányzati képviselőt, a párt erzsébetvárosi  frakcióvezetőjét. Azt írták: "úgy tudni, Gál Györgyöt egy  ingatlanügy miatt tartóztatta le a rendőrség".

Az SZDSZ fővárosi választmányának elnöksége kedden felszólította  Gál Györgyöt, hogy függessze fel tagsági viszonyát.

A főügyészség szerdai közleményében azt írja: a nyomozás eddigi  adatai szerint a gazdasági bizottság gyanúsítottként kihallgatott  elnöke és a vele együttműködő vállalkozó a VII. kerületi  önkormányzatnak 700 millió forint kárt okozott, és további mintegy  1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg.

A gyanú szerint a főváros VII. kerületi önkormányzata gazdasági  bizottságának elnöke 2002-től kapcsolatban állt azzal a  vállalkozóval, aki az önkormányzat tulajdonában álló több lakóházat  forgalmi érték alatt akart megvásárolni, majd a vásárlást követően –  off-shore társaságok közbeiktatásával – rövid időn belül, jelentős  haszonnal a már egyébként is érdeklődő külföldi befektetőknek  értékesíteni - olvasható a közleményben.

Hozzáteszik: a vállalkozó elképzelésében a bizottság elnöke is  jó üzleti lehetőséget látott, ezért azt támogatta.

A főügyészség közlése szerint, az ingatlanok vételárára  vonatkozó előzetes egyeztetésük alapján megállapodtak abban, hogy a  vállalkozó projektcégeket alapít, amelyek a valós forgalmi érték  alatti vételáron fogják megvásárolni a kiszemelt ingatlanokat. A  vállalkozó az egyes cégekbe a bizalmas ismerőseit "strómanként"  helyezte el.

Mint írják, a vételárról történt egyeztetés során a gazdasági  bizottság elnöke közölte a vállalkozóval, hogy mennyit kell a  részére fizetnie azért, hogy az adott házat neki, illetve az általa  alapított projektcégnek adja el az önkormányzat.

Ezután a gazdasági bizottság elnöke felvette a kapcsolatot az  ügyletbe bevont értékbecslő cég vezetőjével, akit szóban felhívott  arra, hogy mely ingatlant és milyen forgalmi értékre kell  felértékelnie. A valótlan tartalmú értékbecslés felhasználásával a  gazdasági bizottság elnöke az ingatlan valós forgalmi értékét  tekintve a gazdasági bizottság tagjait, majd ezt követően a  képviselő-testületet tévedésbe ejtette - ismerteti a főügyészség.

A megalapozott gyanú szerint ezzel a módszerrel nyolc  önkormányzati lakóházat értékesítettek a 2003. és a 2004. évben -  írják.

A közlemény szerint a gazdasági bizottság gyanúsítottként  kihallgatott elnöke összesen 195 millió forintot kért és kapott a  vállalkozótól a támogató segítségéért. Hozzáteszik: a gazdasági  bizottság elnöke a főügyészség határozatai és a gyanúsításközlés  ellen panaszt jelentett be, tagadva a bűncselekmények elkövetését.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.