Ilyen sokkoló képekkel riogatnak majd a cigisdobozokon
Ha egy gyártó feltüntette például azt a feliratot, hogy a szívkoszorúér-megbetegedés vagy a halálos szív- és tüdőbetegségek valószínűsége a dohányzásról való leszokás után csökken, már eleget is tett a kötelezettségének. De egy, a cigarettázásnak a bőrt öregítő hatására utaló fonnyadó almáról készített fotó is megfelelő figyelmeztető jelzés volt.
Jövő májustól ez már kevés: a szöveg mellé kell valamilyen riasztó felvétel. Ez a rendelet szerint jobbik esetben egy köhögő nő, egy kórházi ágyon fekvő beteg mellett aggódó asszony és gyermek, esetleg egy, vélhetően az impotenciája miatt látványosan szenvedő meztelen férfi is lehet. Számos mintakép viszont már-más a horror kategóriájába tartozik, mert a sorban található csecsemő, akiből csövek sora vezet ki, amputált lábú ember, de még csúnya daganatos elváltozásról készült fotó is.
Amúgy ezzel még nincs vége a jövőre várható változásoknak. A dohánytermékek csomagolásán „szövegek, szimbólumok, nevek, védjegyek, képi vagy más jelölések, valamint az ezekhez hasonló más megjelölések" május 20-tól nem alkalmazhatók. Ez magyarra fordítva nagyjából annyit tesz, hogy a cigarettásdobozok megjelenése egységes lesz, és azokon nem tüntethető fel a gyártó cég logója sem.
A márkasemleges csomagolás sajátossága tehát az, hogy azon az általában sokkoló kombinált figyelmeztetés dominál, s legfeljebb alatta jelenhet meg a gyártó neve, illetve a dohány típusa. A jogszabály azt is kizárja, hogy „a dohánytermék nikotin-, kátrány- és szén-monoxid-tartalmára vonatkozó információt" tegyenek közzé. Ami persze nem feltétlenül jó ötlet, mert ezzel a vásárlót attól a lehetőségtől is megfosztják, hogy tájékozódjék: melyek a kevésbé ártalmas termékek.