Így hangol az újabb Orbán-rezsimre az ellenzék

Az MSZP önironizál, Gyurcsány ádáz ellenzékiséget ígér, Schifferék hatalomkoncentrációtól óvnak, Vona korlátok közé szorítaná a Fideszt.

Az MSZP szerint a szemfényvesztés kormánya alakult meg pénteken. Ezt Tóbiás József, a szocialista frakció megbízott vezetője mondta Budapesten sajtótájékoztatón. Az ellenzéki politikus közölte, az elmúlt 25 évben soha ilyen hosszú ideig nem tartott a kormányalakítás Magyarországon, két hónap telt el a választás óta. Kifogásolta, hogy a parlament ülése előtt egy órával, zárt körben alakult meg a kormány.

Felidézte, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a kampányban azt mondta, hogy csendes, alig látható kormányalakítás lesz. De az új kormány a parlament ellenőrző szerepének kiiktatásával, és úgy látszik, hogy a Fidesz-frakció kiiktatásával alakították meg, "a miniszterelnök kénye-kedve szerint" - fejtette ki. A várható államtitkárcserék Tóbiás József szerint egyértelmű beismerései annak, hogy az egészségügy, az oktatás, a kultúra átalakítása megbukott. "Mondhatnám önironikusan, hogy azt hittem, hogy csak mi tudunk castingot szervezni, de kiderült, hogy a miniszterelnök jobb ebben" - fogalmazott.

Minden ádázok legádázabbika

A Demokratikus Koalíció (DK) "szigorú és legádázabb ellenzéke lesz az orbáni világnak" - írta Gyurcsány Ferenc, DK elnök pénteken az új kormány tagjainak eskütétele után az MTI-hez eljuttatott közleményében. Az ellenzéki pártvezető szerint sokat elmond egy kormányról, hogy milyen körülmények között alakul meg. Ma az Orbán-kabinet egy zárt szobában, a sajtót gyakorlatilag száműzve, női miniszter nélkül jött létre - fejtette ki, hozzátéve: az sem mellékes, hogy választás óta soha ilyen lassan nem alakult meg kormány. Ezúttal két hónap kellett hozzá, igaz, mindez egy nem szabad és nem demokratikus választás eredményeként jött létre - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.
A DK - szavai szerint - a felelősségre figyelmezteti Orbán Viktort, pártját és kormányát. "A közjó szolgálata nem azonos a saját baráti köreink felvirágoztatásával" - írta, megjegyezve: Magyarország ma súlyosan megosztott: demokraták és a demokrácia ellenfelei, több millió szegény és néhány ezer gazdag áll szemben egymással. Odavesztek uniós és transzatlanti kapcsolataink, Orbán rendszere Európa megvetettje lett.

LMP: Ezek a szuperhősök?

A pénteken felállt új kormányt példátlan hatalomkoncentráció jellemzi az LMP szerint. Ezt nemcsak Orbán Viktor miniszterelnök és Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter korlátlan hatalma, hanem az is mutatja, hogy még mindig nem ismert, melyik tárca pontosan miért felelős - reagált a kormány megalakulására az LMP két társelnöke. Schiffer András sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a most felállt kabinet és a minisztériumi rendszer nem alkalmas arra, hogy megfékezze a jövedelemkiáramlást vagy hogy egy fenntarthatóságot szolgáló vidékpolitikát folytasson. A kormány nem lesz képes szakítani azzal a zsákutcás fejlődési pályával, ami alkalmatlan arra, hogy az ország megkezdje a felzárkózást az európai centrumhoz - értékelte. Úgy tűnik, hogy harminc év után először semmiféle környezetpolitika nem kap szerepet az új kormányban, Orbán Viktor a környezetvédelmet, "mint valami szükségtelen rosszat felszámolta" - jelentette ki Schiffer András. Szerinte nem sok jót lehet várni egy olyan kormánytól, amelyik a fejlesztési tárca élére egy "offshore-lovagot nevez ki". Az pedig, hogy megmarad az Emberi Erőforrások Minisztériuma, azt jelenti, hogy továbbra is folyamatosan vonják majd ki a forrásokat az oktatásból, az egészségügyből és a szociális területről - tette hozzá. Szél Bernadett azt mondta, hogy ez a kormány rosszabb lesz, mint elődje, mert a példátlan hatalomkoncentráció mellett a "legalkalmatlanabb ember került a legerősebb pozícióba". Utóbbi kijelentésével Lázár Jánosra célzott, aki szavai szerint "példátlan támadást intézett" független szektorok, a civil szféra és a sajtó irányába. Hangsúlyozta: a kormányfő viszont pénteki, a parlamentben elmondott beszédében kiállt az új miniszter mellett, tehát "felvállalta Lázár János ügyeit". Orbán Viktor úgy beszélt minisztereiről, mint valamiféle szuperhősökről, miközben egy részük kormányzati teljesítménye már ismert, másik részük előélete pedig "nem meggyőző" - folytatta értékelését a társelnök. Varga Mihály nemzetgazdasági minisztertől a kormányfő a teljes foglalkoztatás megteremtését várja, de semmiféle konkrét elképzelés nincsen arról, hogy ezt hogyan valósíthatnák meg - mondta. Szél Bernadett felhívta a figyelmet, hogy a kormányfő Seszták Miklós nemzeti fejlesztési minisztert a nemzeti vagyon őreként és gyarapítójaként tüntette fel. Ezt a képviselő furcsállta, kijelentve, "ő az a miniszter, aki a meghallgatásának egy jelentős részét azzal töltötte, hogy a bizonyítványát magyarázta, mondván, hogy nem is offshore-ozott". Balog Zoltánra áttérve az LMP-s képviselő azt mondta, hogy az előző ciklusban a kormány gyakorlatilag semmit nem tett a magyar nőkért.

Jobbik, mint korlát

A Jobbik lehet a leginkább képes arra, hogy az őszi önkormányzati választáson "korlátok közé zárja a kétharmadot" - jelentette ki a Jobbik elnöke pénteken Debrecenben sajtótájékoztatón. Vona Gábor szerint "ez egész Magyarország érdeke", ezért szerinte minden magyar embernek csak egy kérdést kell feltennie az ősszel: Fidesz vagy Jobbik? Ez lesz a választás tétje - mondta a Jobbik elnöke. Azzal, hogy az országgyűlési képviselő-választáson egymillió fölött volt a Jobbikra szavazók száma, a párt bizonyította: "nem egyciklusos párt, hanem a magyar közélet hosszú távú szereplőjévé vált, s előbb-utóbb kormányzó erő lesz Magyarországon" - értékelte Vona Gábor.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.