Ideális a Balaton vízszintje
Novemberben a sokévi átlagcsapadék duplája hullott a Balaton vízgyűjtőjére, ennek köszönhető, hogy az ősszel 87 centiméterre apadó vízszint decemberre 100 centiméterre emelkedett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzései szerint az átlagnál melegebb és szárazabb decemberre, melegebb és átlagosan csapadékos januárra, és átlagos hőmérsékletű, kissé száraz februárra lehet számítani. Ez egyfelől azt jelenti, hogy a Sió-zsilipet márciusig nem nyitják meg, bár a vízszint várhatóan addigra eléri a szabályozási maximumnak számító 110 centimétert. Másrészt várhatóan rövid időre borítja majd a tavat a munkálatokhoz is megfelelő, legalább 10 centiméter vastag jég.
A rövid "nádarató szezon" miatt ezen a télen mindössze 60-100 hektárnyi területen terveznek nádaratást, amin túlmenően bárki - önkormányzat, egyesület, magánszemély - levághatja a saját vízparti területe előtti növényt. Ezért fizetni nem kell, de be kell jelenteni, mivel így ellenőrzik, nehogy védett területen történjen aratás.
Tavaly közel száz kérelem érkezett, összesen mintegy 20 hektárnyi nádas levágásáról a vízügyhöz, és mindet jóváhagyták. A nádaratás, legalább három évenként vízvédelmi és esztétikai szempontból is fontos, hiszen így tud megújulni a növény, amelynek szára egyébként elrohadna a vízben. A Balaton körül, mintegy ezer hektárnyi nádas található.
Csonki István elmondta, hogy a szabályozás szerint ugyan 110 centiméter a Balaton vízszintjének szabályozási maximuma, de az idén nyár elején 120 centiméterig engedték növekedni a vízszintet. Ez akkor indokolt, ha száraz nyár várható, ugyanakkor kockázatotokkal is jár a 110 centiméteres vízszinthez tervezett partvédőművek miatt. Jelenleg zajlik annak a jogszabálynak az előkészítése, amely ezt a kérdést újraszabályozza, és bizonyos feltételek mellett magasabb értéken határozza meg a szabályozási maximumot.