Hűtlen kezelés lehet a "floridázásból"
A feljelentésben megjelölt magatartás a hűtlen kezelés bűntettének, és a közérdekű adattal visszaélés vétségének gyanúját kelti, a büntetőeljárás ügyészi feladatainak ellátását a Nyíregyházi Járási Ügyészség végzi - erről tájékoztatta a vádhatóság Káposznyák Istvánt, a Szoldiaritás debreceni vezetőjét, aki idén áprilisban tett feljelentést az országos figyelmet keltett "floridázás" ügyében.
Amint arról a debreceni vagy.hu online újság nyomán annak idején lapunk is beszámolt: tavaly év végén népes debreceni delegáció utazott egy floridai energiakonferenciára, az utazáson többek között részt vett Pajna Zoltán alpolgármester, Szekeres Antal jegyző, György Zoltán, a Debrecen Holding Szerviz ügyvezetője, Litauszki Róbert, a Debreceni Vagyonkezelő Zrt. akkori vezérigazgatója és Csonka Tibor, a Debreceni Hőszolgáltató Zrt. vezérigazgatója.
A delegáció egyik tagja, Nyíri László a Facebook-oldalára olyan fotókat tett föl, amelyeken az óceánparton látható, amint félmeztelenül koktélozik. Felborzolta a kedélyeket, hogy magát a konferenciát november 12-14 között tartották, ám a debreceni önkormányzati tisztségviselők és városi cégvezetők már november 7-én kiutaztak, és november 16-án jöttek vissza. Ezt utólag azzal magyarázták, hogy csak ezekre az időpontokra volt foglalás a repülőgépjegyekre.
Botrányos volt az ügy azon momentuma, hogy az amerikai konferencia szervezői azt nyilatkozták: nem tudnak magyar csoportról. Az pedig végképp hiteltelenné tette a debreceni városháza magyarázkodását, hogy az érintettek közölték: az út eredetileg hivatalos utazásnak indult a konferencia miatt, de az utolsó pillanatban magánút lett belőle, így a költségeket - fejenként 700 ezer forintot - a résztvevők a saját zsebükből fizették.
Ez azonban azért különös, mert a debreceni jegyző és a holding vezérigazgatója azt mondta: magánútjuk során a várost képviselték egy orlandói szakkiállításon. De ha ez így volt, akkor érthetetlen, hogy útjukat miért nem a város fizette, elvégre városi érdekből utaztak Amerikába.
A "hivatalosnak indult, de magánúttá lett" utazással kapcsolatban a debreceni városháza annak idején azt közölte: "amennyiben valaki szabadsága terhére, saját költségén, magánemberként utazik el valahová, semmi nem kötelezi arra, hogy számot adjon a munkáltatójának arról, hogy merre jár és kiknek a társaságában".
Habár több debreceni ellenzéki politika szervezet kilátásba helyezett jogi lépéseket az ügyben, végül Káposznyák István, a Szolidaritás debreceni vezetője, az Együtt-PM volt politikusa tett feljelentést ismeretlen tettes ellen visszaélés, közokirat-hamisítás, hűtlen kezelés, költségvetési csaláshoz kapcsolódó felügyeleti vagy ellenőrzési kötelezettség elmulasztása és költségvetési csalás bűncselekmények elkövetése megalapozott gyanúja miatt.
A Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség a debreceni jegyzővel ápolt kapcsolatra hivatkozva elfogultságot jelentett be, így a Legfőbb Ügyészség Nyomozás Felügyeleti és Vádelőkészítési Főosztálya a büntetőeljárásból a Hajdú-Bihar Megyei Főügyészség vezetőjét és ügyészeit kizárta, további eljárásra pedig a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészséget jelölte ki.
Amint azt a vagy.hu megírta: Káposznyák Istvánt néhány napja arról tájékoztatta levélben a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség, hogy a feljelentésben megjelölt magatartás a hűtlen kezelés bűntettének, és a közérdekű adattal visszaélés vétségének gyanúját kelti, s hogy a büntetőeljárás ügyészi feladatainak ellátására a Nyíregyházi Járási Ügyészséget jelölték ki.
Az ügyről Káposznyák a Facebook-oldalán azt írta: "felelősnek most már lennie kell". Hozzátette: "mint tudjuk, Pajna Zoltán alpolgármester urat a Fidesz a megyei közgyűlés elnökének jelölte az őszi önkormányzati választásokat követő ciklusra. Az önkormányzati törvény ma még nem hatályos rendelkezése alapján ha büntetőeljárás indulna ellene, automatikusan méltatlanná válna bármilyen közfeladat betöltésére".