Horrorisztikus állapotok Nagy-Britanniában
A költséghatékony működés jegyében a betegek érdekei háttérbe szorultak, ami sokak idő előtti halálához vezetett. Az első igazán kiterjedt, kormányzati kivizsgálás felháborító eredményei láttán megindult a visszaélések büntetőjogi felülvizsgálata is. A kormányzat elszámoltatást ígért, ám kérdés, hogy a széles közvélemény és a szakma által bűnösnek tartott személyek felelősségre vonása megvalósul-e – ismerteti az angol egészségügy botrányát a Kitenkintő című lap.
Február hatodikán került nyilvánosságra a Robert Francis nevével fényjelzett vizsgálat a mid-staffordshire-i kórházakban tapasztalt mulasztásokról. A jelentés több mint 1200 betegről tesz említést, akik szükségtelenül vesztették életüket 2005 januárja és 2009 márciusa között az elégtelen kórházi ellátás eredményeként.
Egyes hozzátartozók horrorisztikus állapotokról számoltak be látogatásaikat követően. Sajtóinformációk szerint a szóban forgó intézményben gyakran lehetett hallani egyes betegek segélykiáltásait, akik hiába könyörögtek fájdalomcsillapítóért. A nővérhívó gyakran csengett megválaszolatlanul, sokan a saját ágyukban voltak kénytelenek könnyíteni magukon, és voltak, akik dehidratáltságukban a betegszobák asztalaira helyezett vázákból jutottak folyadékhoz.
A mulasztások jobbára a költségvetés szorosabbra húzásának eredményeként történhettek azáltal, hogy a beteg érdekeit a központilag előirányzott keretszámoknak és céloknak rendelték alá. Első körben sor került természetesen orvosok és ápolók elbocsátására is, amellyel a továbbra is alkalmazásban állók vállára többszörös munka, illetve felelősség szakadt. Számos, egyébként is kritikus állapotban lévő beteg kezelését kellett elhalasztani azért, hogy ne sérüljön a négyórás időkorlát, amelyet az úgynevezett Accident & Emergency szabályozás a kötelező sürgősségi ellátásra ír elő.