'Hol van a régi Orbán Viktor?' - kérdezik a diákok

Mintegy ezren gyűltek össze hétfő délután a budapesti Deák téren a Hallgatói Hálózat által meghirdetett demonstráción. A szónokok élesen bírálták az Orbán-kormány oktatáspolitikáját, egyúttal tiltakoztak a hallgatók röghöz kötésének alaptörvénybe foglalása ellen. A HaHa úgy döntött, hogy nem csatlakoznak a mellettük elhaladó Éhségmenethez, amelynek céljaival egyetértenek ugyan, de jelenlétükkel nem kívánták legitimálni az általuk pártmegmozdulásnak titulált rendezvényt.

„Nem akarok beszédet mondani!” - ezzel a meglepő fordulattal vette kezébe a mikrofont az első szónok, Birtalan Gergő, elsőéves egyetemi hallgató. Inkább egy szertartást celebrált: mintha csak eskütételre szólította volna föl a hallgatóságot, jelszavakat skandált, amiket a tömeg mondatonként ismételt utána.

„Magyar vagyok. Magyarországon akarok élni, tanulni és dolgozni. A tudás univerzális érték. A tudáshoz való jogot alapvetőnek tartom” – sorjáztak a mondatok. A szónok fokozatosan lendült bele, egyre élesebben fogalmazott. Mint mondta, totális centralizáció folyik a köz- és a felsőoktatásban, a kormányzat cinikus hazugságokkal válaszol a diákság által megfogalmazott észérvekre. Beszéde végén először hangzott fel a „Nem hagyjuk!”-kórus, amit a tüntetés során visszatérő rigmusként skandáltak a résztvevők.

A következő szónok, Nagy Zsolt, aki a Felvidékről 3,5 éve költözött Magyarországra, és jelenleg az ELTE társadalomtudományi karán tanul, a bal- és jobboldali pártokat egyaránt felelősnek nevezte a kialakult helyzetért: szavai szerint az elmúlt 23 évben egy demokratikus és szolidáris állam felépítése helyett a gazdasági-politikai elit ámokfutásának lehettünk tanúi. Nagy Zsolt üzenetet intézett a 23 évvel ezelőtti Orbán Viktorhoz, számon kérve rajta, hogy az az ember, aki egykor az egész országért képes volt küzdeni, miképp tehette a felsőoktatást Parragh László kamarai elnök játékszerévé.

Farkas Fruzsina, a Középiskolai Hálózat (KiHa) tagja arról beszélt, hogy a közoktatás államosítása a kormánypropagandával ellentétben korántsem tekinthető sikertörténetnek. A diákszónok méltányosságot és kiszámíthatóságot követelt a leendő egyetemisták számára.

Barabás Richárd, a HaHa aktivistája apokaliptikus képekben vázolta a felsőoktatás jelenlegi állapotát, megfogalmazása szerint az egész ország lángokban áll, a fiatalokat pedig az erő, a jó szándék és a hit tüze hajtja. „Megígértük, hogy visszatérünk az utcára, és most itt vagyunk. Mi betartjuk az ígéreteinket, nem úgy, mint mások” – tette hozzá arra utalva, hogy a kormány suttyomban az alaptörvénybe kívánja emelni a hallgatói szerződések rendszerét. Barabás szerint a tervezett lépéssel a kabinet szembeköpte a tárgyalópartnereit. A szónok azt kérte, a politikusok térjenek vissza végre a józan ész útjára. Barabás Richárd üdvözölte a hétfő délelőtti "blokádot", amit az ELTE bölcsészkarán szervezett a HaHa. Hét hallgatói csoport a Múzeum körúti épületen belül több tanórát is megszakított, így tiltakozva a kormányzat felsőoktatást érintő döntései ellen. A blokád részeként rögtönzött hallgatói fórumot is tartottak, amelyen mintegy 120-130-an vesznek részt.

A tüntetésen a beszédek épp akkor értek véget, amikor a Deák tér másik oldalán felbukkant az Éhségmenet. Birtalan Gergő azt közölte a jelenlévőkkel, hogy fontos társadalmi problémának tartják ugyan a „szomszédos” rendezvényt, ám a HaHa nem kíván csatlakozni a menethez, mivel azt pártpolitikai eseménynek, az MSZP által szervezett megmozdulásnak tartják. Ezek után a hallgatók elindultak a Kiskörúton az ELTE BTK felé, terveik szerint a Corvinus érintésével egészen a lágymányosi campusig vonulnak majd.

A Deákon tüntettek a HaHa aktivistái - és onnan integettek az éhségmenetnek
Diák, tüntetés
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.