Hol készült a Városháza fantomcége?
Bűnszervezetben, bűnsegédként elkövetett, különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés gyanúsítottjaként hallgatta ki a BRFK kedden Horváth Ivánt, a Horváth, Dóczi and Lehman Ügyvédi Iroda (HDL) vezető ügyvédjét a BKV fénymásoló-állományának felmérésével összefüggésben. (Nem mellesleg: ez az ügyvédi iroda látta el Hagyó Miklós volt szocialista főpolgármester magánérdekeltségeinek jogi képviseletét.)
A BKV-ügy gyanúsítottjaként házi őrizetben lévő Antal Attila, a társaság korábbi vezérigazgatója a közelmúltban a Magyar Nemzetnek beszélt arról először, hogy az elhíresült fénymásoló-állomány felmérésére kötött szerződést azért kellett a vállalatnak megkötnie, hogy kifizethessék az elődjének, Aba Botondnak „ígért” végkielégítést”. Abának ugyanis megígérték, hogy emelt fővel távozhat, s utódaira hárult a feladat, hogy békés távozásának pénzügyi vonatkozásait rendezzék.
Lapunk rendőrségi forrásokból úgy értesült, kedden azért tartottak házkutatást az ügyvédi irodában, mert adataik szerint kulcsszerepet játszottak a fénymásoló-állomány állapotfelmérésével megbízott Optimismo Kft. alapításától kezdve a fantomizálásáig.
Azt már hónapok óta tudni lehet, hogy az Optimismo tulajdonosai (két vajdasági magyar) nem is hallottak arról, hogy tulajdonosok lennének egy budapesti cégben. Amikor a Duna Tv riportere megkereste őket, elképzelni sem tudták, hogyan kerültek személyes adataik illetéktelen kezekbe. Rendőrségi forrásaink szerint az Optimismo Kft. a HDL. Ügyvédi Iroda egyik vezető ügyvédjének, Horváth Ivánnak a közbenjárására kapta meg a fénymásoló-állomány felmérésére szóló megbízást. Az iroda érte el azt is, hogy a fiktív munka valóságos teljesítését igazolja a BKV, és kifizesse a 19,2 milliós számlát.
A pénzből 1,1 millió forintot megtarthatott az Optimismo. A fantomcég nagyon is létező ügyvezetője rendőrségi vallomásában elismerte, hogy a szóban forgó összeg az ő fizetésére ment el. A fennmaradó 18,1 millió forintot egy cseh állampolgár vette föl, készpénzben. A rendőrség hivatalosan nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, de okkal feltételezhető, hogy a pénz – vagy annak egy jelentős része – Aba Botondhoz került. Így fizették ki neki a megígért végkielégítését. Információink szerint még vizsgálják a pénz útját.
Az üggyel kapcsolatban több forrásból is megerősítették azt az értesülésünket, hogy HDL Ügyvédi Iroda más fővárosi cégektől is kapott megbízásokat.