Hivatalos: nem lesz Gyurcsány-frakció áprilisig

A Fidesz, a KDNP és a Jobbik a Házszabályra és éppen Mesterházy Attila MSZP-frakcióvezető "kilépés" megfogalmazására hivatkozva elutasították, hogy a T. Házban frakciót alakíthassanak Gyurcsány Ferencék. Az MSZP-sek nem szavaztak. A Demokratikus Koalíciónak várhatóan a ciklus végéig sem lesz frakciója.

Nem alakíthat fél évig parlamenti frakciót a T. Házban Gyurcsány Ferenc, illetve az a kilenc képviselőtársa, akikkel október 22-én megalakították a Demokratikus Koalíciót, és a már létező Demokrata Párt (DP) frakcióját - igy foglalt állást egyhangúlag ma délben Kövér László felkérésére a parlament alkotmányügyi bizottsága. A szocialisták nem vettek részt a voksoláson, Harangozó Tamás úgy fogalmazott, hogy nem szeretnének színjátékben részt venni. (A szocialista képviselő arra utalt ezzel, hogy a határozati javaslat tartalmazott egy "a" és egy "b" verziót is arra vonatkozóan, hogy megalakulhat-e a DK-frakció. LMP-s képviselő nem tartózkodott a teremben a szavazáskor, így a Fidesz, a KDNP és a Jobbik voksolt egyhangúan nemmel a frakcióalakításra.

Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke - aki a frakcióalakításról október 23-án tájékoztatta Kövér László házelnököt - a vitában azzal érvelt, hogy az alkotmányügyi bizottság korábbi gyakorlata különbséget tett a kilépő, illetve az új frakciót létrehozó képviselők között, és az utóbbiaknak nem kellett fél évre a függetlenek közé ülniük.

Példaként a Magyar Demokrata Néppárt frakciójának 1996-os megalakulását hozta. A vitában felszólaló kormánypárti politikusok, például Rubovszky György (KDNP) viszont Mesterházy Attila MSZP-s frakcióvezető házelnöknek írt levelére hivatkozva vitatták az azonnali frakcióalakítás jogát. A szocialista képviselőcsoport vezetője tíz képviselő kilépéséről számolt be, a házvezetés pedig a frakcióvezetői bejelentések igazságtartalmát hagyományosan nem vizsgálja.

A kilépő képviselőkre viszont féléves frakcióalakítási moratórium vonatkozik - hangoztatták. Molnár Csaba utalt egy másik Mesterházy-levélre is, melyben a frakcióvezető állítólag támogatta a DK frakcióalakítását. Ennek bemutatását azonban a bizottság nem hagyta jóvá.

A ciklus végéig sem? 

Az ülésről távozó kormánypárti képviselők munkatársunk kérdésére nem zárták ki, hogy Gyurcsány Ferencék áprilisban - ha lejár a számukra kötelező tilalom - sem alakíthatnak frakciót. Kövér László ugyanis az Echo Televíziónak megerősítette: a választói akaratot szerinte nem szabad figyelmen kívül hagyni. Azon párt színeiben lehessen csak a jövőben frakciót alakítani, amelyik megméretette magát a választásokon. A fideszes házelnök jelezte, ilyen javaslattal élni is fog.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.