Hiányolja a szolidaritást az MSZP
Puch László, az ellenzéki párt vezérszónoka felszólalásában azt hangoztatta, hogy bár ebben a törvényben nagy az adócsökkentés, de két olyan törvényt fogadtak el, ami ezzel párhuzamosan hétszáz milliárdos többletbevételt rögzít. A javaslatokból szerinte hiányzik a szolidaritás és a közteherviselés. Európában öt ilyen rendszer van, s kettőnél gondolkodnak az átalakításon - közölte.
Megjegyezte: az új rendszer 2,2 millió embernél 0,2 százalékos pozicíójavulást jelent, míg a legfelső kategóriában, ahol 285 ezren vannak 4,1 százalékosat. Az intézkedések nem a versenyképesség javulását segítik - mutatott rá az ellenzéki képviselő.
Kitért arra is, hogy azt javasolják, a különadók terhére vezessék be a negatív adó intézményét, azaz, ahol jövedelemadó bevallás van, az év végén visszakapnák azt a különbséget, ami az adójóváírásnál nem tudott megvalósulni.
A politikus a tőke- és munkajövedelemek azonos adóztatásában igazságtalanságot látott. Szerinte a munkából élők javára lehetett volna pozitív diszkriminációt tenni. A nagyjövedeleműeknek lesz jobb - mondta, hozzátéve: negyven százaléka az adózóknak jól jár, negyven százalék pozicíója minimálisan javul, a minimálbéreseké pedig csak akkor, ha béremelések lesznek a rendszerben.
Tukacs István, a párt másik vezérszónoka szerint a kormány értékválasztása arról szól: "szeretjük a gazdagokat és nem szeretjük a keveset keresőket". Minimálbér közelében az országban sok helyen keresnek, ők nem fognak jól járni a javaslattal, mint ahogy azok sem, akiknek nincs tőkejövedelmük, s nem sokgyerekesek - jegyezte meg.
Módosító javaslataik arról fognak szólni, hogy legyen szolidaritás a rendszerben, legyen lehetőség, hogy a szűkített adójóváírást azok is igénybe vehessék, akik keveset keresnek - mondta.