Heves vita a fővárosban, de nem a pénz miatt

Hangosan vitatkoztak Sztálinról, de csendben osztottak szét milliárdokat a Fővárosi Közgyűlés szerdai ülésén.

Bár a fővárosi közgyűlés nem is tárgyalt a közterek átnevezéséről, illetve a Szabadság téri szovjet emlékmű tervezett áthelyezéséről, a sajtó élénk érdeklődésére reagálva Tarlós István főpolgármester kijelentette: a döntés előtt egyeztet a Külügyminisztériummal és Moszkva főpolgármesterével. Horváth Csaba MSZP-frakcióvezető szerint az emlékmű körüli ötletelés – például az, hogy Moszkvába küldenék – felér egy „hadüzenettel”. Az ilyen felvetések – beleértve a közterek átnevezésére irányuló javaslatokat is – csupán arra jók, hogy elvonják a figyelmet a valós gondokról.

– Látom ám innen, hogy sutyorog a szocialistákkal, de azt tanácsolom, ne higgyen el nekik mindent. Nem mondom, hogy hazudnak... bár az is lehet, hogy ebben tévedek – figyelmeztette Somfai Ágnest, az LMP fővárosi frakciójának tagját a főpolgármester immár a közgyűlésen. Mire Szaniszló Sándor szocialista képviselő "illő tisztelettel" megkérdezte a főpolgármestert, hogy "nem jutnának-e előbbre, ha nem sértegetnék egymást folyvást". S még nem is ez volt a legélesebb szóváltás a Fővárosi Közgyűlés tegnapi ülésén. Bihary Gábor (MSZP) ennél jóval nagyobb indulattal utasította vissza Tarlós István személyeskedő szavait Sztálin díszpolgári címének törlése körül kialakult vitában. (Az MSZP szerint ez felesleges, mivel soha nem is volt díszpolgár.) A kommunista diktátort végül nyolc másik arra érdemtelennek bizonyulttal együtt végérvényesen törölték a listáról.

Tarlós István és Horváth Csaba a közgyűlésen
Budapest, 2011. március 23. Tarlós István főpolgármester (b) és Horváth Csaba szocialista frakcióvezető beszélget a Fővárosi Közgyűlés ülésén, a Főpolgármesteri Hivatal Városház utcai épületének dísztermében. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A képviselők később szakítottak időt az érdemi döntéshozatalra is. A 72 napirendi pont közül többek között megszavazták az időközben megszüntetett FŐSZINFORM igazgatójának 670 ezer forintos prémiumát, csaknem harmadára csökkentették az Élet menete támogatását, majd megválasztották a Budapesti Városüzemeltetési Központ Zrt. új vezérigazgatóját. A hivatalos kommunikáció szerint posztjáról személyi okok miatt lemondó Szőke László helyét Bán Tamás veszi át. A KÉSZ Holding igazgatóságából érkező jogász korábban több felsőoktatási intézmény oktatója, illetve cég vezetője, igazgatósági, felügyelőbizottsági és elnökségi tagja volt. Útravalóul a közgyűlés fideszes többsége hét fővárosi szolgáltató társaság aportált a fővárosi közműholdingba. A cégek tőkeemelés keretében bocsátják a társaságban uralkodó tagként megjelölt BVK rendelkezésére üzletrészeiket és részvényeiket. Az aportálást két ütemben bonyolítják le az FKF Zrt. szétválasztása miatt.

A közgyűlés később hozzájárult a főváros másik holdingjának, a Budapesti Közlekedési  Központnak (BKK) Zrt. 250 millió forintos tőkeemeléséhez, a BKV tízmilliárd forint tőkepótló támogatásához, majd felmondta valamennyi hajléktalanellátó szervezettel korábban megkötött  közszolgálati szerződést. Kettőt a tervek szerint majd újrakötnek: a Magyar Máltai Szeretetszolgálattal és a Menhely Alapítvánnyal a második félévben.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.