Hét nő összehozott több mint hatmilliárdot

Lezárult egy több mint 800 milliós élőhely-rekonstrukciós program a Hortobágyi Nemzeti Parkban. A zárókonferencián Szilágyi Gábor, a nemzeti park igazgatója hangsúlyozta, hogy az intézmény természetvédelmi fejlesztési osztályának mind a hét dolgozója nő, ami tudatos döntés eredménye, a nők ugyanis precízek, okosak és igen hatékony munkaerők: eddig több mint hatmilliárd forintot nyertek pályázaton.

Fölszámoltak egy csaknem 300 kilométer hosszú, fölöslegessé vált gát- és csatornarendszert, elbontottak számos nem működő vízi műtárgyat, javították a kimagasló természetvédelmi értékű pannon szikes élőhelyek állapotát, sikerült helyreállítani az eredeti vízjárási viszonyokat, és biztosították számos védett és fokozottan védett faj hosszú távú megőrzését – röviden ez a summázata annak az élőhely-rekonstrukciós fejlesztésnek, amelynek zárókonferenciáját csütörtökön tartották a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) hortobágyi látogatóközpontjában.

Szilágyi Gábor, a HNP vezetője előadásában elmondta: a beruházásokra több mint 800 millió forint támogatást nyertek az Európai Uniótól, ebből a pénzből jelentős fejlesztéseket hajtottak végre Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye több térségében, így a hortobágyi puszta északi területein, az öregtavak környékén, az andaházi vizes élőhelyen, valamint a gulácsi holtág mellett. Mint mondta, ennek a projektnek a részeként csaknem 300 kilométer hosszú gát- és öntözőrendszert számoltak föl, többek között még egy hajózható méretű csatornát is. Ezeket a létesítményeket a szocializmus idején építették azzal a céllal, hogy a pusztában termőföldeket alakítanak ki – még grandiózus nagyságú rizsföldek is szerepeltek a tervek között –, de hamar kiderült, hogy ezek az agrárvíziók megvalósíthatatlanok. A terveket több évtizede leállították, a műtárgyak azonban ott maradtak a pusztában, a fölösleges gát- és csatornarendszer teljes hossza elérte az 1600 kilométert. Ennek nagy részét mára már fölszámolták.

Szilágyi Gábor megemlítette, hogy a HNP természetvédelmi fejlesztési osztályának mind a hét dolgozója nő, akik magasan képzett, nyelveket beszélő szakemberek, s akiknek a munkáját az igazgató hosszan méltatta. Az elmúlt hetekben a családon belüli erőszak témájának kapcsán a közbeszéd homlokterébe került a női emancipáció, s ennek tükrében különösen fontos volt Szilágyi Gábor véleménye, aki azt mondta: tudatos döntés eredménye, hogy a kulcsfontosságú osztályon – amelynek feladata az európai uniós pályázatok előkészítése, lebonyolítása és koordinálása – kizárólag nők dolgoznak. Ők ugyanis precízek, okosak és igen hatékonyak, a jelenleg futó 29 projekt révén összesen 6,4 milliárd forint pályázati forrást hoztak össze.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.