Hende Csaba emeli a tétet: már kétmilliárd ellopásánál tart

Az eddig feltárt bűncselekményekkel több mint kétmilliárd forintnyi kárt okoztak a Honvédelmi Minisztériumnak - ezt Hende Csaba közölte a katonai attasék éves értekezletén. Nemrég ennél kevesebbet mondott.

A honvédelmi miniszter közlése szerint eddig 45 feljelentés született a HM-nél tartott átvilágítás nyomán, zömében hűtlen kezelés, okirat-hamisítás és csalás miatt. Az átvilágítás során 15 ezer oldalnyi iratanyag született; az intézkedés célja a korrupció és az ahhoz vezető helyzetek, valamint a pazarló működési mechanizmusok megszüntetése - tette hozzá Hende Csaba. Utóbbira egyetlen példát említett: az áramon 800 millió forintot sikerült spórolni azzal, hogy újra nagyfogyasztóként szerepelnek a piacon.

Nemrég a szaktárcavezető már tartott sajtótájékoztatót az ügyben, akkor azt mondta: a HM-nél végzett átvilágítás eredménye szerint összesen 1,773 milliárd forint kár érte a tárcát 2005 és 2010 között.

Hende akkor rámutatott: az átvilágítás fényt derített arra, hogy a pénzt a HM cégein keresztül, az alvállalkozókon át vitték ki a tárcától.

A legtöbb kárt (596 millió forint) a HM EI Zrt.-nél mutatták ki, a második (540 millió forint) a HM Rekreációs Nonprofit Kft.; a HM Térképészeti Kft.-nél 382 millió, a HM Zrínyi Kommunikációs Nonprofit Kft.-nél 250 millió forint tűnt el.   

A miniszter mostani közlése szerint a HM-ben az elmúlt években, például az üzemeltetés területén, gyakorlattá vált a kiszervezés, "az alvállalkozók a saját nevükre íratták a közüzemi órákat". Ez nem bűncselekmény, hanem sima hülyeség - fogalmazott Hende Csaba.

Szólt arról is, hogy az intézkedésekkel nem "megbélyegezni" akarták az előző vezetés beosztottjait; annak szerettek volna utánamenni, hová tűnik el az a "töménytelen pénz", amit az adófizetők "a honvédségre szánnak".

Ez a böngésző nem támogatja a flash videókat

Az új honvédségi törvénnyel kapcsolatban azt mondta, annak alapstruktúrája nem változott a régihez képest, de új elemként szerepel benne, hogy a katonai ügyészség ezentúl nem a minisztérium, hanem a legfőbb ügyész alá tartozik. Ugyancsak újdonságként említette, hogy a törvényből kikerült a polgári szolgálat választhatósága, hiszen az a jelenlegi helyzetben nem értelmezhető.

Mint hozzáfűzte: esetleges háború idején lenne olyan lehetőség, hogy fegyver nélküli szolgálatra osszanak be olyat, aki ezt igényli. A jogszabályban egyébként jelentősen csökkent a paragrafusok száma: a régiben 209, míg az újban csak 83 paragrafus van - jegyezte meg.

A miniszter az elmúlt év egyik legfontosabb momentumának az árvízi védekezést és a vörösiszapömlés elleni fellépést nevezte; "ilyen szerencsétlenség sehol a világban még nem volt, mégis helytálltak a honvédek" - fűzte hozzá.

Hende Csaba méltatta továbbá a honvédség missziós szerepvállalását, amellyel kapcsolatban elmondta, hogy jelenleg tizenhárom országban mintegy ezer magyar katona lát el szolgálatot.

Az MSZP ugyanakkor tételesen cáfolja Hende állításait. A szocilaisták szerint az új honvédelmi vezetés "Haynauként" érkezett a minisztériumba, erre apropót teremtett egy, még az előző honvédelmi miniszter által 2010 elején feltárt korrupciós ügy. A minisztérium új vezetése erre "ráülve", hetente jelentett be újabb és újabb ügyeket, tett feljelentést. A "leszámolási kampányok", a dehonesztáló nyilatkozatok azt akarják elfedni, hogy a honvédelmi költségvetés a GDP egy százaléka alá csökkent, miközben a védelmi kiadások korábban minden évben meghaladták a GDP 1,25 százalékát.

Még súlyosabbá vált a helyzet a kormány februári megszorító csomagjával: a védelmi költségvetés majd' 10 százalékát, 26 milliárd forintot elvontak. Leállították az összes érdemi fejlesztést, így a gépjármű-, a fegyver-, valamint a rádióbeszerzést is. A vadászrepülő- és helikopter-pilóták gyakorlására nincs pénz, nincs üzemanyag - olvasható a közleményben.

 

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.