Hazugságnak nevezi Paul Lendvai az újabb ügynökvádat

Cole Michael fedőnéven dolgozott a kommunista magyar titkosszolgálatnak Paul Lendvai – ezt állította mai számában a Magyar Nemzet. Az érintett szerint hazugság az egész.

Az egyoldalas írásban, amely hemzseg a belső ellentmondásoktól, a lap állambiztonsági iratokra hivatkozva többek között azt állította: „a magát Kelet-Európa szakértőnek aposztrofáló balliberális újságíróról három titkosszolgálati munkatárs is egyértelműen azt állította, önként működött együtt az elnyomó gépezettel”.

A napilap Cole Michael fedőnéven azonosította Lendvait, aki a lap állítása szerint önként vette fel a kapcsolatot az MTI akkori, bécsi tudósítójával, a szintén titkos munkatárs Urbán fedőnevű Lóránt László Endrével. A cikk szerint Urbán rendszeresen beszámolt a Lendvaival folytatott beszélgetésekről, amelyek egyikében az újságíró azt szorgalmazta: legyen „normális kapcsolat” a követség és közötte.

„Eddig azért nem vette fel a kapcsolatot a magyar követséggel, mert attól félt, azt a feltételt szabjuk, hogy dolgozzon a magyar hírszerzésnek. Ő senkinek sem kötelezi el magát – mondta –, ellenben egy kollegiális viszonyt szívesen fenntartana” – idézi a lap a titkosszolgálati jelentést. Lendvai egyébként a cikk szerint rendre azt kéri a követségtől és a kapcsolattartótól, hogy segítség hozzá édesanyját egy kivándorló-, majd később csak látogatási útlevélhez, illetve „bocsájtsák el” magyar állampolgárságából. Ez utóbbi indoka, hogy így tisztán osztrák állampolgárként később könnyebben tudna majd beutazni riportkészítéshez.

Ide tartozik, hogy a Magyar Nemzet tényként kezeli Lendvai érintettségét, hol társadalmi kapcsolatként, hol pedig ügynökként említi. Csakhogy: a társadalmi kapcsolatoknak nem volt fedőnevük, ami pedig az ügynöki minősítést illeti: beszervezési dossziéját eredménytelenül zárták le.

Az atv.hu megkeresésére Lendvai szemenszedett hazugságnak minősítette a kormánypárti lap állításait. Az 1957 óta Bécsben élő újságíró azt állítja, hogy nem volt semmilyen kapcsolata a kommunista titkosszolgálattal, Magyarországon csak a televíziónak dolgozott, írásait pedig évtizedeken keresztül publikálta a Szabad Európa. Lendvai az atv.hu-nak nyilatkozva hozzátette: akkor került először kapcsolatba a belügyminisztériummal, amikor megkeresték, hogy rehabilitálják.

Nem először merül fel Paul Lendvai titkosszolgálati érintettsége. Korábban a Heti Válasz készített róla összeállítást, külügyi dokumentumokra hivatkozva azt állítva: együttműködött a kommunista titkosszolgálattal. Az egyik irat szerint Lendvai a bécsi nagykövetségen keresztül „jelentett” a pártvezetésnek a hazai (például Konrád Györgyöt, Csoóri Sándort) és külföldi értelmiségieket összehozó 1985-as ellenzéki csúcsról. De az újságíró nemcsak rendezvényekről informált: más esetekben beszámolt az osztrák televízióban tervezett műsorának hangvételéről, s a diktatúra ízlésének tökéletesen megfelelő adást készített 1956-ról – írta a Heti Válasz című hetilap.

Lendvai akkor úgy kommentálta a megjelent információkat: „természetesen tartottam kapcsolatot hivatalos személyekkel, intézményekkel, de semmi olyat nem tettem, ami ne lett volna tisztességes, vagy beleütközött volna az újságírói etikába. Úgy gondolom, hogy a magyar sajtó egy részének ellenem irányuló gátlástalan uszítása nem más, mint legutóbb Magyarországról megjelent könyvem miatti retorzió” -fogalmazott korábban Paul Lendvai. „Nem én jelentettem, hanem a követek jelentettek a saját szájízük szerint. Amit én csináltam, az megvan az újságokban, adatokban” – fogalmazott, immár a köztelevíziónak nyilatkozva.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.