Hazudik vagy rosszul emlékszik a fideszes honatya?
Gulyás Gergely keddi sajtótájékoztatóján a hatályos házszabályt idézve kifejtette: parlamenti frakciót legalább tíz képviselő alakíthat, egy másik passzus szerint pedig a kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni, s az így függetlenné vált politikus a kilépését vagy kizárását követő fél év elteltével bármely képviselőcsoporthoz csatlakozhat. "Ezt a jogot biztosítja az MSZP-ből kilépett képviselők számára a jelenlegi házszabály, nem pedig új frakció alakításának jogát" - mondta.
Molnár Csaba a távirati irodához eljuttatott közleményében ezzel szemben arra hívta fel a figyelmet, hogy a parlament alkotmányügyi bizottsága tavaly novemberben eseti állásfoglalást hozott, amely szerint a DK-hoz tartozó, az MSZP-frakcióból távozó képviselők "hat hónap elteltével csatlakozhatnak képviselőcsoporthoz, illetve vehetnek részt új képviselőcsoport alakításában".
A DK alelnöke emlékeztetett arra, hogy ezután kilenc független képviselőtársával azt kérte, a bizottság véleményéről a parlament is döntsön. A Ház pedig november 14-én a kormánypárti és a jobbikos képviselők, köztük Gulyás Gergely szavazatával jóváhagyta a bizottsági állásfoglalást.
Molnár Csaba szerint Gulyás Gergely "elkeseredett kísérlete" azt mutatja, hogy tisztában van az általa beterjesztett frakcióalapítási tilalom alkotmányellenességével és "már arra az időre készül, amikor az Alkotmánybíróság megsemmisíti ezt a szabályozást".
A fideszes Lázár János és Gulyás Gergely országgyűlési törvényjavaslata szerint frakciót alakítani csak az előző általános választáson országos listát állító és mandátumot szerző párthoz tartozó képviselők jogosultak. A javaslat egyúttal tízről tizenkettőre emelné az ehhez szükséges képviselők számát. Ez azt jelentené, hogy az MSZP-ből tavaly októberben távozó és új pártot alapító tíz DK-s képviselő a ciklus végéig nem alakíthat frakciót.