Házanként három kuka lesz
A szürkék mellé hamarosan két kék kukának is helyet kell szorítani a budapesti kukatárolókban. A sárga tetős a műanyag és a fém, míg a kék fedelű a papír gyűjtésére szolgál majd. A fővárosi „házhoz menő szelektív hulladékgyűjtő rendszer” kialakítása március végén indul. Az integrált hulladékgazdálkodási rendszer részeként megvalósuló 5,1 milliárd forintos program költségének 85 százalékát uniós támogatásból fedezik. Budapestnek 775 millió forintot kellett hozzátennie önerőként. Az önkormányzat tervei szerint 22 hónap alatt osztják szét a 403 ezer szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas kukát. A társasházak nagyobb, 240 literes edényeket – ebből 83 ezret visznek ki –, míg a családi házak lakói két 120 literes szemetesedényt – összesen 320 ezret – kapnak. A kukák javítását, illetve cseréjét a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. végzi, akárcsak a hulladék begyűjtését. Utóbbit Budapesten elsőként 60 darab újonnan vásárolt alternatív gázüzemű járművel oldanák meg. Ennek darabja 45 millióba kerül.
A szelektív hulladékgyűjtésért a fővárosiaknak nem kell külön fizetniük. A kukák kihelyezését követően a kertes házas övezetekben havonta, a társasházakban és egyéb területeken heti rendszerességgel szállítják el a hulladékot. Ez később módosulhat. Áprilistól 2500 ingatlanban válik lehetővé a hulladék – szervezett – szelektív gyűjtése. A kukák elhelyezésére és tárolására alkalmas helyről a tulajdonosoknak, illetve a közös képviselőknek kell gondoskodniuk. Ugyancsak az ő feladatuk, hogy a másik kukákhoz hasonlatosan a szállítás idejére jól megközelíthető helyre kell készítsék ki a kukákat.
– Az Európai Unió társfinanszírozásában megvalósuló projekt létrejöttével Budapest nem csupán egy mérföldkőnek számító lépést tesz a környezettudatosság útján, hanem 200 új munkahelyet is teremt a fővárosi önkormányzat tulajdonában álló FKF Zrt.-nél – összegezte a projekt hasznát György István városüzemeltetési főpolgármester-helyettes, aki egyúttal kiemelte a lakossági együttműködés szükségességét. Példaként említette, hogy Bécsben tíz lakosból nyolc elkötelezett a szelektív gyűjtés mellett, heten így is tesznek, míg Budapesten tízből heten elkötelezettnek vallják magukat, de csak hárman gyűjtik külön a hulladéktípusokat. Ezen az arányon a főpolgármester-helyettes mindenképpen javítani szeretne.
A fejlesztést a fenntartható hulladékgazdálkodás megvalósítása mellett az európai uniós előírások és a hazai jogszabályok tették szükségessé. Az új rendszer bevezetése 2015-től uniós kötelezettség. Az elsőrendű cél a lerakásra kerülő hulladék mennyiségének csökkentése, illetve az újrahasznosítás arányának növelése. Budapesten jelenleg 16 hulladékudvarban és több mint 900 gyűjtőszigeten van lehetőség a hulladék szelektív lerakására, míg a házhoz menő gyűjtés eddig mintaprojektként négy kerületben működött. A fővárosi háztartásokban jelenleg évente mintegy 406 ezer tonna csomagolási hulladék keletkezik, melynek 55 százalékát, évi 223 ezer tonnát hasznosítani kellene a nemzetközi és hazai jogszabályok szerint.
Ehhez képest a gyűjtőszigetes rendszerrel a fővárosi lakosság 65-70 százalékát elérve eddig évi 18 ezer tonnát gyűjtött be az FKF. A házhoz menő rendszerrel a teljes fővárosi lakosság bevonható a programba, ami éves szinten évi 49-50 ezer tonnával növelheti a szelektíven gyűjtött hulladék mennyiségét. Ráadásul a fővárosi önkormányzat tájékoztatása szerint a hatékonyabban működő házhoz menő új rendszer fajlagos költsége lényegesen alacsonyabb a gyűjtőszigetes megoldáshoz képest.
A házhoz menő gyűjtésbe bevont területekről a korábbi gyűjtőszigeteket közlekedési, kereskedelmi központok közelébe helyezik át, de az üveggyűjtő pontok megmaradnak. Az üveget ugyanis nem vonták be a programba. Az üveggyűjtésre szolgáló szigeteket borogatás elleni védelemmel látják el. A fémhulladékot azért nem kell továbbra sem külön gyűjteni, mert abból túl kevés képződik, így gazdaságtalan lenne. A két hulladéktípus különválasztása a válogatóműben történik. Zsíros, olajos, háztartási vegyi anyaggal szennyezett, élelmiszer-maradványt tartalmazó szemét nem dobható a szelektív edényekbe.