Hol fog veszíteni vasárnap a Fidesz?

A Fidesz vezetése legalább hat olyan egyéni választókerülettel számol, ahol szoros küzdelem várható, és akár még az első fordulós eredmény is megfordulhat a parlamenti választások második, vasárnapi fordulójában - értesült az MTI.

A Fideszben úgy számolnak, Edelény "eleshet" azzal, hogy a Jobbik jelöltje visszalépett a függetlenként induló Molnár Oszkár polgármester javára. A borsodi városban és környékén az első fordulóban Daher Pierre, a Fidesz-KDNP jelöltje a szavazatok 36,54 százalékát szerezte meg, míg Molnár Oszkár 24,14, a jobbikos Miklós Árpád 19,13 százalékot ért el.

A főváros 20-as számú választókerületében - a XIII. kerületben - ha a szocialisták jelöltje, Tóth József polgármester tartani tudja az első fordulós eredményét, amikor 44,71 százalékkal megszerezte az első helyet, akkor ebből a körzetből az MSZP juttathat egyéni képviselőt a parlamentbe. Április 11-én Spaller Endre, a Fidesz-KDNP jelöltje a második helyet szerezte meg 36,37 százalékkal, az LMP-s Vári György pedig harmadik lett 10,02 százalékos eredménnyel.

A második fordulóban két fővárosi szocialista jelölt tudta a leginkább "megközelíteni" a Fidesz-KDNP-t: a XIII. kerület másik választókerületében, a 19-es számúban Szanyi Tibor 36,79 százalékot ért el az első helyen álló Fidesz-KDNP-s Szalay Péter 38,33 százaléka mögött. Itt a harmadik Tordai Bence (LMP) volt 13,32, negyedik pedig Kovács Bertalan Tamás (Jobbik) 7,98 százalékkal.

A XI. kerületben az MSZP-s Molnár Gyula 38,22 százalékkal lett második az első helyen 44,48 százalékkal álló Simicskó István (Fidesz-KDNP) mögött; az LMP jelöltje, Diószegi Ernő Endre itt 9,44 százalékkal lett a harmadik, a jobbikos Szabó Gábor pedig 7,86 százalékkal a negyedik.

A szocialista párt április 13-án bejelentette, egyoldalú gesztusként visszalépteti négy fővárosi képviselőjelöltjét: Avarkeszi Dezsőt, Hatvani Csabát, Szabó Zoltánt és Bárándy Gergelyt. Lendvai Ildikó MSZP-elnök akkori indoklása szerint azért éppen e választókerületekben lépnek vissza, mert ezeken a helyeken az LMP a saját átlagánál jobban szerepelt, és itt a szavazóbázis értheti is a felhívást.

Emiatt például Zuglóban, ahol a 28,3 százalékkal a második helyen végzett szocialista Bárándy Gergely visszalépett, csak ketten fognak versenyezni a második körben a parlamenti mandátumért: az első helyen álló, Fidesz-KDNP-s Papcsák Ferenc - aki 46,49 százalékot ért el az első fordulóban - és Várnai László Sándor, az LMP jelöltje, aki április 11-én a szavazatok 15,98 százalékát szerezte meg.

Kérdéses az eredménye a váci központú, Pest megye 2-es számú választókerületének, ahol a függetlenként induló, az első fordulóban 16,70 százalékot szerző Bethlen Farkas verőcei polgármester "borította a papírformát". Itt egyébként az első helyen a Fidesz-KDNP-s Bábiné Szottfried Gabriella áll 37,79 százalékkal, második pedig az MSZP-s Jakab Zoltán Attila 22,43 százalékos eredménnyel.

Ezeken kívül viszonylag szorosabb verseny lehet Csongrád megye 3-as választókerületében, Szegeden, ahol az első fordulóban 43,32 százalékkal élen végző Bohács Zsolt József (Fidesz-KDNP) mögött 36,23 százalékkal áll a második helyen a megyeszékhely szocialista polgármestere, Botka László.

Két borsodi körzetben, Ózdon, valamint Kazincbarcikán és környékén nem az MSZP, hanem a Jobbik van a Fidesz-KDNP mögött a második helyen tíz százalékon belül.

Az MTI úgy tudja, a Fideszben is úgy vélekednek, hogy a legnagyobb kihívást az jelenti, hogy újra rábírják támogatóikat a szavazásra ott, ahol lesz második forduló. Ezt erősítette az MTI keddi értesülése is több olyan Fidesz-KDNP-s képviselőjelölttől, aki az első fordulóban még nem szerzett mandátumot. Elmondták ugyanis, a kampány hátralévő napjaiban a legfőbb dolguk, hogy minél több helyen megjelenjenek a választókerületükben, "standoljanak". Többen is úgy fogalmaztak, a legnagyobb feladatot az adja, hogy sokan nem is tudják, van második forduló az adott helyen.

A cél ezért az, hogy a saját szavazóbázisukból minél többeket "vigyenek el" szavazni április 25-én - emelték ki.

Az elmúlt napokban Orbán Viktor Fidesz-elnök is sorra járta azokat a választókerületeket, amelyek még "billegnek".

És a kétharmad?

A Fidesznek 206 mandátuma már van (119-et szerzett egyéni körzetekben, 87-et pedig területi listákon). A kétharmados többséghez 258 képviselőre van szükség. A legegyszerűbb az lenne a Fidesz számára, ha a még eldöntetlen 57 mandátumból megszerezez legalább 52-t, azaz ötöt "elbukhat" a második fordulóban. Ha ennél több helyen lenne második a fideszes jelölt, akkor van jelentősége az országos listának (legalábbis a kétharmad szempontjából). Onnan ugyanis azon, úgynevezett töredékszavazatok alapján osztanak mandátumot, amelyeket a pártra vagy jelöltjére adtak a polgárok, de a mandátumszerzés szempontjából elvesztek. Azaz az egyéni körzet győztese után nem jár töredékszavazat.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.