Három milliárdos hiány Szabolcsban
A fideszes többségű közgyűlés a 34 milliárd forintos főösszegű büdzsét 15 igen, 8 nem szavazattal, 2 tartózkodással hagyta jóvá. A testület döntött az elnök, az alelnökök, valamint a képviselők illetményének átlagosan 14 százalékos csökkentéséről is; ezzel az önkormányzat nehéz anyagi helyzetének javításához járulnak hozzá a közgyűlés tagjai.
A megszavazott határozat szerint némileg nőtt a normatív támogatás az előző évhez képest - ennek összege a megemelt színházi hozzájárulással és az szja-bevétellel együtt mintegy 5,7 milliárd forintot tesz ki -, viszont nagyobb költségvetési többletbevétellel nem számolhat az idén az önkormányzat. Ennek kapcsán Seszták Oszkár, a közgyűlés Fidesz-KDNP-s elnöke az ülésen utalt arra, hogy az önkormányzat egyetlen saját bevételét képző illetékbevétel csaknem 700 millió forinttal maradt el a tervezettől.
A tényleges működési kiadás mintegy 10,2 milliárd forintot tesz ki, a költségvetés fennmaradó összege a beruházások költségeit takarja - mondta a közgyűlés elnöke az ülés után az MTI-nek. Seszták Oszkár utalt arra, hogy a kiadások némileg csökkentek ugyan az előző évhez képest, de évközben továbbra is szigorú takarékoskodásra kényszerül a helyhatóság. Mint hozzátette, az előző évekkel szemben nem tervezhetők vagyonértékesítési bevételek sem, mivel reálisan nem lehet számolni nagy értékű ingatlanok eladásával.
A szabolcsi önkormányzat hitelállománya hárommilliárd forint tesz ki, ebből mintegy 2,5 milliárd forint az előző évek bevételkiesését pótló kölcsön. A helyhatóság a legutóbbi ülésén döntött félmilliárd forint áthidaló hitel felvételéről, erre a finanszírozási bevételek csökkenése miatt kényszerül.
A kiadási költségek leszorítására szervezeti és intézményi változásokat, racionalizálásokat vezet be az önkormányzat március 1-jével: a 24 intézményt irányító gazdasági igazgatóság létrehozásával körzeti elven központosítják a beszerzéseket, egységesítik a háttér-szolgáltatási feladatokat. Emellett 244 intézményi álláshely megszüntetéséről született határozat; ez 170 embert érint közvetlenül. Több gyermek- és idősotthon működtetését átadják a görög katolikus egyháznak, a kihasználatlan és a gazdaságtalanul működtethető intézményi egységeket pedig megszüntetik.