Három kilométeren 'bukott el' a lakhatási támogatás
– Munkanélküliként megtapasztalhattam, milyen rosszak Szolnokon az elhelyezkedés esélyei, ezért Budapest felé próbáltam mozdulni, ahol gyakran kerestek szakmámba vágó munkakörre embereket – számolt be a Kovács Klára a szoljon.hu-nak. – A mindennapi ingázás igen költséges lett volna, egy rendesebb albérlet sem olcsóbb, így örömmel fogadtam a lakhatási támogatás bevezetését. Ám azzal kellett szembesülnöm, hiába felelek meg a potenciális munkaadók elvárásainak, a távolság annak ellenére hátrányt jelent, hogy mindig közöltem, alkalmazásom esetén albérletbe költözöm. Általában azzal búcsúztak, hogy a munkakört elsősorban helyiekkel szeretnék betölteni, de ha ez nem sikerül, keresni fognak. Hát... nem kerestek. Legfeljebb alkalmi- vagy feketemunka-ajánlatokkal. Azt viszont nem tudtam volna felvállalni, hogy előbb költözzek albérletbe, mint hogy munkát találok, hiszen hónapokba telhet, és munkanélküliként két lakás költségeit képtelenség fizetni – tette hozzá.
Egy Szolnok megyei kistelepülésen élő fiatal lány azonban élni tudott a lehetőséggel, ami, ahogy mondja, „életmentő” volt számára. – Már több mint egy éve munkát kerestem. Élelmiszeripari diplomámmal a megyében sajnos nem nagyon van lehetőségem és esélyem – mondta a huszonnégy esztendős Ágota. – Rengeteg helyre beadtam, már a végzettségemtől távol álló munkaköröket is megpályáztam, de hiába. Aztán hallottam arról, hogy lakhatási támogatást kapok, ha lakóhelyemtől messze keresek állást, megörültem. Utánajártam a feltételeknek, pályáztam és sikerült – mondta örömmel a lány, aki másfél hónapja a fővárosban dolgozik technológusként egy édesipari cégnél. A munka nagyon tetszik neki, a fizetése is jó, s mostanra, azt mondja, a nagyvárosi nyüzsgést is megszokta.
Több ezer, főként az elmaradottabb régiókban élő ember vállal majd munkát a lakóhelyétől távol – egy évvel ezelőtt ezzel a várakozással vezette be a kormány a lakhatási támogatást. Az intézkedés első évében azonban mindössze 1060 támogatási szerződést kötöttek, és további háromszáz kérelem van még elbírálás alatt. Pedig másfél éven át havi több tízezer forintos lakbér-, illetve rezsitámogatást kérhetnek azok, akik az országon belül, de az otthonuktól legalább száz kilométerre találnak maguknak állást. A támogatást a legalább három hónapja álláskeresőként nyilvántartottak, a pályakezdő álláskeresők, valamint a csoportos létszámleépítéssel érintettek kérhetik, ha a lakóhelyüktől legalább száz kilométerre találnak állást, vagy naponta több mint öt órát kellene munkahelyük és otthonuk között ingázniuk. A támogatás összesen másfél évre szól, és fokozatosan csökkenő mértékű. Az első hat hónapban maximum havi száz, a másodikban fél évben havi hatvan, míg a harmadik hat hónapban havi negyvenezer forint összegben.
Ritka, mint a fehér holló az olyan ember Hunyadfalván, akinek munkája is akad. No nem azért, mert a helybéliek nem szeretnének dolgozni, épp ellenkezőleg! – Nem csodálom, ha kevesen éltek a lakhatási támogatás feltételével – számolt be a szoljon.hu-nak Vékonyné Házi Eszter, Hunyadfalva polgármestere. – Sokan voltak ugyanis, akik pár kilométer híján estek csak ki a jogosultak köréből. Egyik ismerősöm például bár szerette volna megigényelni a támogatást, de elutasították a kérelmét. A kecskeméti cég ugyanis ahol elhelyezkedett „csupán” 97 kilométerre volt Hunyadfalvától, nem pedig százra, az illető lakóhelyétől, így nem kapott egy fillért sem. Most fizeti a harmincötezer forintos bérleti díjat és a rezsit. És ráadásként: kizáró ok volt az is, hogy pár hónappal azelőtt kezdett el dolgozni, mielőtt ezt a támogatási lehetőséget bevezették. Ezen túl pályakezdő is volt és „csak” regisztrált munkanélküli, de nem részesült korábban munkanélküli segélyben. Ez utóbbi szintén feltétele lett volna a lakhatási támogatás igénybevételének – tette hozzá.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében egyébként az elmúlt időszakban lakhatási támogatásban összesen hatvannyolcan részesültek: tavaly 17, idén pedig 51 dolgozó – tájékoztatott a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Kormányhivatal Munkaügyi Központjal.