Térségi milliárdok útfelújításra
Talán meglepő, de egyre kevesebb település pályázik szilárdút-építési támogatásra, így a erre szánt pénzügyi keretből mostanra három és félmilliárd forint megmaradt. Mivel az európai uniós támogatást legkésőbb április végéig fel kell használni, ezért a hónap végétől a budapesti és a Pest megyei önkormányzatok útjavításra is pályázhatnak az unió úgynevezett kiemelt útépítési projektjének forrásából, településenként legfeljebb négyszázmillió forintot. Erről a Közép-magyarországi Régió Fejlesztési Tanácsa (KMRFT) legutóbbi ülésén, kisebb reformlépésnek számító döntésével határozott.
Érdeklődésünkre Steiner Pál, a tanács elnöke (szocialista parlamenti és fővárosi képviselő) elmondta, a hatalmas, három és félmilliárdos „maradványösszeg” abból adódik, hogy a települések a tervezettnél kevesebbet használnak fel a Csepel-szigeti Gerincút M0-s autóút és Lórév közötti szakaszának építésére, annak XXI. kerületi folytatására, valamint a dél-budai tehermentesítő út harmadik szakaszának kialakítására, azaz az Andor utca szélesítésére. Az elnök hozzáfűzte, a közbeszerzési eljárások eredménye a jelentős megtakarítás, hiszen az ajánlattevők lényegében ennyivel olcsóbban elvégzik az előbb sorolt fejlesztéseket.
Azt is látni kell, hogy az elmúlt években fokozatosan csökkent a kifejezetten szilárd út építésére benyújtott pályázatok száma, míg 2007-ben még hetven, addig 2008-ban már csak 53, 2009-ben „csupán” 42 ilyen érkezett a fejlesztési tanácshoz, s például a tavaly befogadottaknak mintegy 80 százaléka meg is kapta a szükséges támogatást. Ugyanakkor mindeközben egyre több település küzd a meglévő utak felújításával. A KMRFT ezért úgy döntött, kibővíti a pályázati lehetőségeket, hogy az építés mellett az utak javításához is igényelhessenek támogatást az önkormányzatok.
A döntés mellett szólt az is, hogy a fennmaradt keretösszeget a tanács meglátása szerint amúgy sem lehetne teljes mértékben lekötni az eredeti kiírás szerint, ráadásul a rekonstrukcióra szánt hazai források már kimerültek.
Mivel az útfelújításokra szánt keretet 2011-ig kell felhasználni, ezért a Közép-magyarországi Régió Fejlesztési Tanácsa április végéig kiírja a felhívást, a pályázatokat pedig augusztus végéig lehet benyújtani. A tervezett felhívásban az útfelújításra maximálisan megpályázható összeget településenként négyszázmillió forintra emelik. Steiner Pál szerint elsősorban a leginkább érintett külső kerületek, s a kisebb falvak jelentkezésére számítanak.
Az elnök hozzáfűzte, az elosztásánál továbbra is igyekeznek megtartani a főváros és a vidék közötti, nagyjából ötven-ötven százalékos arányt. Ez persze a beérkezett pályázatok tartalmától és mennyiségétől is függ. Egy tender ugyanis akkor számít jónak, ha arra legalább háromszoros az igény.
A KMRFT egyébként tavaly több mint százmilliárd forint felhasználásáról döntött, ebből óvodákat, iskolákat újítottak fel, utakat építettek, környezetvédelmi és természetvédelmi, illetve kulturális célú beruházásokhoz, valamint városközpontok felújításához járult hozzá.